ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

Сучасна українська література

УДК 821(477)”1917/…”
Б 91

Оксенія Бурлака “Поцілунок був останній”

Льоля росла в благополучному світі, де були розкішна квартира, яскраві сімейні подорожі, брендовий одяг, дружний клас, ульотні тусовки. А одного дня з усім цим довелося розпрощатися й потрапити в зовсім іншу реальність. Її батька заарештували, і тепер вона й мама живуть з бабусею й дідусем у їхній пошарпаній квартирі. Обірвалися контакти з ліцейними друзями, і навіть найкраща подруга віддаляється. Дуже складно в новій школі. Учителі наче не знають і не здогадуються, як тут нестерпно. Льоля, яка не здатна терпіти знущання жорстоких розбишак, починає «воювати» з ними, нариваючись на гіркі неприємності. Єдина відрада — втеча на дах десятиповерхівки. Цю схованку під небом показав їй Стас — однокласник, який тусується в тій хамовитій компанії. Льоля дізнається, що до проблем у її сім’ї причетний його батько, і розуміє: треба забути про Стаса. А як це зробити, коли з ним так добре і солодко... До мурашок.
Драматичні обставини, здається, остаточно роз’єднають Льолю і Стаса. Та в кохання своя логіка: їхній поцілунок був не останній.

Бурлака, О. Поцілунок був не останній: повість / Оксенія Бурлака. – Київ: ВЦ “Академія”, 2019. – 160 с.

УДК 821 (477) “1917/…”
Б 91

Оксенія Бурлака «Розірваний кадр»

Філ — фанат екстриму. Ще трохи, і він стане топовим блогером, підніматиме солідний кеш, якого вистачить на забаганки Барбі й на те, щоб звалити від родаків. Він же не якийсь там задрипаний пацик, а крутий руфер, йому вже шістнадцять. Ще трохи, і він обставить самого Койота — поки що найкрутішого руфера в місті. Аби-тільки оператор-фотограф Кірюха, без якого залази, зацепи й трюки не були б такими адреналінними подіями для публіки, не дав задню. І треба ж, щоб усе так раптово обвалилося. На залазі затримує поліція, розгніваний тато перекриває краник, з якого капало бабло. З роботою не клеїться, починаються масові відписки в інсті, Барбі погрожує піти, Кірюха з руфінгом зав’язав. Ще й із Солькою мусить час гаяти, а вона зовсім не з тренду. Солька, поборовши важку хворобу, ніяк не може збагнути, чому зовсім не цінує життя Філ. А потім… гине Койот. Підступно вчиняє Барбі. Украй неприємну правду про Філа дізнається Солька. Нові почуття опиняються на межі краху. Світ розчахнувся над головами, але в житті завжди є шанс.

Бурлака, О. Розірваний кадр: повість / Оксенія Бурлака. – Київ: ВЦ «Академія», 2020. – 160 с.

УДК 821(477)”1917/…”
В 48

Юрій Вінничук “Збитошна пора”

До книжки «Збитошна пора» увійшли переважно автобіографічні оповідання автора, в яких багато гумору та веселих пригод.
Окрему рубрику складають любовні історії, які траплялися з автором в різний час.

Вінничук, Ю. Збитошна пора / Ю. Вінничук. – Львів: Апріорі, 2020. – 244 с.

УДК 821 (477) “1917/…”
Г 85

Саша Грищенко «Винятки із правил»

У героїв повістей та оповідання різні історії, але вони багато в чому подібні, бо - юні. Живуть емоціями. Прагнуть справжності. Шукаючи дружбу, наражаються на підступність. Іноді безголово відриваються. Як уміють б'ються за себе і знаходять себе. У них свій вимір праведного і грішного. І так живуть.

Гриценко, С. Винятки із правил: повісті; оповідання / Саша Гриценко. – Київ: ВЦ «Академія», 2018. – 128 с.

УДК 821(477) – 92
Г 94

Наталя Гуменюк “Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму”

Загублений острів — це збірка репортажів з окупованого Криму, куди відома журналістка Наталя Гуменюк їздила упродовж 2014–2019 рр. У книжці — справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось — просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами відверто розповідають свої історії: одні діляться тихим, глухим болем, інші — просто втомилися мовчати й боятися.

Гуменюк, Наталя. Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму / Наталя Гуменюк. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. – 312 с.

УДК 821(477) “1917/…” З14

Любов Загоровська “На їхніх маленьких плечах…”

Герої оповідань молодої української письменниці – діти, які вже знають (хто з власного досвіду, хто з розповідей), що таке війна, страждання, самотність. Знають і розуміють серцем, що нині, коли на рідній землі йде війна, нікому не можна стояти осторонь цих подій, бути байдужим. Вони, як тільки можуть, допомагають захисникам Вітчизни.

Загоровська, Л. М. На їхніх маленьких плечах: оповідання/ Л. М. Загоровська; передм. О. Білозір; іл. студентів Київської дитячої академії мистецтв, обкл. О. Здор. – К.: Веселка, 2018. – 110 с.: іл.

УДК 821 (477) “1917/…”
К 18

Саша Камінська «Не кажи нікому»

«Не кажи нікому» — це щира історія-щоденник 14-річної Аріни, що сповнена абсолютно реальних подій, почуттів, першого кохання, травм і вчинків, за які треба нести відповідальність. Саша Камінська не використовує повчання та нотації — підлітки досить розумні, аби зробити висновки з того, що стається, а також впізнати себе чи пізнати інших і зрозуміти, що підходить саме їм як особистостям. Героїню «Не кажи нікому» накриває криза за кризою: підозрілі таємниці між батьками, проблеми подруги, власні емоції та переживання… Із криз виходять переможцями чи переможеними. Де ж буде Аріна?

Камінська, С. Не кажи нікому / Cаша Камінська. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 176 с.

УДК 821(477) “1917/…” К 43

В. Кириченко. Ю. Нікітінський “Страшенно-хуліганська книжка”

Якось письменники Віталій Кириченко і Юрій Нікітінський пішли в похід із наметами, та ще й власних дітей прихопити встигли. А що робити в поході вночі, сидячи біля багаття? Звичайно, розповідати історії. І звичайно, страшенні! А як же діти? Адже вони можуть злякатися! Ну, по-перше, дітей можна вкласти спати, по-друге, історії можуть бути страшенно-веселими й страшенно-хуліганськими! Саме такі й розповіли один одному Віталій і Юрій. Ще й книжку потім написали. Читати цю книжку слід по-особливому: знайдіть якомога темніший куток, ліхтарик з непевним бентежним світлом і дзеркало. Поставте дзеркало перед собою, ліхтарик притуліть до підборіддя, щоб він світив знизу вгору, й починайте читати...

Кириченко В. Ю. Страшенно-хуліганська книжка / В. Ю. Кириченко, Ю. Нікітінський. – К.: Час майстрів, 2019. – 108 с.: іл. – (Серія “Рекомендуємо почитати”).

УДК 821 (477) ”1917/…”
К 67

Тетяна Корнієнко «Недоторка»

Одинока дівчинка йде по тротуару. Під парасолькою. Сама-саміська. Темненька така. І доріжка перед нею в потемку. І парасоля нічогенька - величезна. І на неї з неба сиплються квіти. Багато різних: ромашки, волошки, маки. Яскраві, красиві, живі. Сиплються, б’ються об чорну тканину і падають набік. Але квіти мають падати на голову, якщо вже хтось тебе ними обсипає, а не на парасольку! Як знайти силу відмовитися від своєї парасольки? Чому дорослі не помічають, що діти виросли, що в них може бути своя власна думка, своє власне життя? Чому мами ображаються на правду та ховаються на кухні? Скільки треба бути знайомими, щоб розпочати дружбу? Коли можна закохуватися?
Подібні питання часто виникають у підлітків. Відповіді на них можна шукати в правильних книгах.

Корнієнко, Т. Недоторка: психологічна казка / Тетяна Корнієнко. – К.: Час майстрів, 2019. – 104 с.:іл. – (Серія «Рекомендуємо прочитати». Підсерія «Перше кохання»).

УДК 821(477)”1917/…”
К 93

Андрій Курков. Юрій Вінничук “Ключі Марії”

Події у новому романі Андрія Куркова та Юрія Винничука розгортаються одразу в трьох сюжетних зрізах: Хрестовий похід 1111 року, описаний у Хроніці лицаря Ольгерда з Галича, початок Другої світової у Львові та Кракові, а також сучасний період. Хто така Діва, і чому на неї полюють декілька століть поспіль, ким насправді є чорний археолог Олег, і головне – куди ведуть двері, які можна відчинити ключами Марії? Про це дізнаєтеся зі сторінок одного з найбільш очікуваних романів сучасної украінської літератури останніх років.

Курков, А. Ю. Ключі Марії: роман / Андрій Курков, Юрій Винничук; худож.-офрмлювач М. С. Мендор. – Харків: Фоліо, 2020. – 571 с.

УДК 821(438)
Л 31

Анна Лачина “Кохання під зіркою Сіріуса”

У третій книзі трилогії Анни Лачиної продовжується романтична історія дівчини Магди. Невпевнена в собі, з почуттям провини і низькою самооцінкою, вона веде блог під ніком «Дощова». Одного разу вона ненароком губить свій вірш — і починається незвичайна низка подій-зустрічей-почуттів. Цей вир захоплює редактора шкільної газети «окулярника» Анджея, бунтівника та грубіяна Роберта, волонтерку з притулку для тварин Ізу та ще багатьох людей… І як же в цій круговерті відшукати своє кохання? Або як не проґавити його, адже часто воно ховається зовсім не там, де ми його шукаємо?

Лачина, А. Кохання під зіркою Сіріуса / Анна Лачина; пер. з польської Н. Зотової. – Харків: ВД “ШКОЛА”, 2019. – 496 с. – (Серія “Сучасна європейська підліткова книга”).

УДК 821(477) “1917/…” М 69

Міхаліцина Катерина “Квіти біля четвертого”

За чим так тужить прабабуся, щось видивляючись із вікна багатоповерхівки? Десь на квітучому Поліссі назавжди покинуто її хату. Катастрофа відібрала не тільки дім, а й життя близької людини — як іще безліч життів. А її, вимушену нашвидку евакуюватися, затаврувала «чорнобилькою». Що є тепер? Трави, що пахнуть рідними краями, і онуччині малюнки — як ті, які творила ще одна «чорнобилька» Марія Приймаченко. Онуці прабаба й розповість свою щемку історію.

Міхаліцина, К. Квіти біля четвертого / К. Міхаліцина; іл. К. Борисюк. – Київ: Портал, 2020. – 48 с.

УДК 821(477)”1917/…”
Н 72

Тетяна Новацька-Тітаренко “Завтра новий день, або На гілці старої яблуні”

Маргарита мріє мати те, що для багатьох її однолітків норма: брендові модні речі, дорогі ґаджети, заможних батьків. А ще хоче не проводити вихідні та канікули в селі, а тусити разом із друзями в місті. І звісно, задивляється на найвродливішого хлопця в школі — Ігоря. Сумує, що замість дискотек чи зустрічей з подружкою Нелею вимушена їздити з дідусем Степаном у село. Там на неї вірно чекає друг Вітька. Але хіба він просто друг? Чи між ними щось більше, скажімо, кохання? Бо саме так вирішують однокласники й беруть Ритку на кпини. І все б нічого, але й Неля приєднується до гурту, насміхається з Рити. І це справді жорстоко. Несправедливо.]

Новацька-Тітаренко, Тетяна. Завтра новий день, або На гілці старої яблуні / Тетяна Новацька-Тітаренко; іл. Надії Міцкевич. – К.: Час майстрів, 2020. – 80 с.: іл. – (Серія “Рекомендуємо прочитати”).

УДК 821 (477) ”1917/…”
П 84

Тарас Прохасько «Так, але…»

Тарас Прохасько, який віддавна обіцяє нам написати роман, знову його не написав. Зате написав – у своєму ні з ким не сплутувальному стилі – серію шкіців чи, може, есеїв. Про що? Про одне й те саме: про майбутнє, яке було давно, і про все, що вже є, але не знати, як довго ще буде. Зокрема – про такі прості речі, як балькони й фіранки, світло й каміння, гойдалки й туалети, проходи містом і знімання фільму в Карпатах, формула щастя і фактор впливу, бабінтон і зельбсферштендліх тощо. А також про те, що спати треба уважно, снідати – по-своєму, а дивитися – зміщуючи візир. Так, але не це тут головне. Бо головний тут – тип оповіді, в якому рефлексії стають елементами сюжету й оприявнюються не як написані постфактум, а як проговорені в момент народження. І тому ніякі це не шкіци й не есеї, а оповідання в найстрогішому значенні цього слова.

Прохасько, Т. Так, але…[текст] / Тарас Прохасько. – Чернівці: Меридіан Черновіц, 2019. – 152 с.

УДК 821 (477) “1917/…”
Р 49

Олена Рижко «Знає тільки Мару»

У кожного свої причини. Серж мріє стати дигером. Ігор попався «на слабо». Лесі не терпиться довести власну дорослість. Яну погнало «розбите» серце. Мару отримала такий подарунок, та й була ще одна причина… Міка потребує грошей, тому й узявся їх супроводжувати. А ще є Рум — крутий дигер і загадкова особистість. Він — категоричний, розсудливо-рішучий і небагатослівний. Підземелля — його стихія. Рум знає про нього все. І встигає врятувати наївну компанію від фатальної небезпеки. Є якась таємниця між ним і Мару, є натяки на їхнє майбутнє. Яким воно буде, Рум, мабуть, здогадується, а Мару — знає. А можливо, все навпаки. Бо є ще один хлопець, і чимось він цікавий Мару. Перебування на межі життя і смерті випробовують їх усіх. Хтось панікує, впадає у відчай, хтось уперто шукає вихід і сили пробиратися далі, навіть закохується і поривається здобути сексуальний досвід… А невмолимі хвилини наближають небезпеку.

Рижко, О. Знає тільки Мару: повість / Олена Рижко. – Київ: ВЦ «Академія», 2018. – 128 с.

УДК 821 (477) “1917/…”
Р 49

Олена Рижко «Ужалений зрадою»

У Дена дуже складний період: втрата лідерства в компанії, зрада коханої й кращого друга, зламана щелепа, трабли з батьками і море незрозумілих ситуацій. Ще й психологові треба про все це розказувати. А життя підкидає нові челенжі: Ден опиняється в центрі змови. Його шантажують, йому погрожують тюрмою. У цій незносній напрузі він пише мейли на неіснуючу адресу й одного разу отримує відповідь… Несподівано в нього з’являється новий друг — Ті, в якого свої секрети. Деякі з них стають непростими випробуваннями для Дена. Але всі проблеми колись закінчуються.

Рижко, О. Ужалений зрадою: повість / Олена Рижко. - Київ: ВЦ «Академія», 2020. – 144 с.

УДК 821 (477)”1917/…”
С 31

Олег Сенцов «Другу також варто придбати»

Джим Гаррісон, головний герой книжки, господар дому, сидить у вбиральні й гортає майже «підпільні» журнальчики, його дружина — готує сніданок... Це мав бути звичайний день звичайних людей, та зненацька у місто розпочинається вторгнення: з глибин космосу, небайдужого до долі людської цивілізації, прилетів... рай. А хто ж не мріє про щасливий контакт із позаземним розумом і не вірить, що вищий інтелект — однозначно добрий? Навіть якщо його представники схожі на ящірок і прагнуть навернути землян — заради їхнього ж спасіння — до природного життя, а їхні методи щодалі більше нагадують «аборигенам» найстрашніші моменти земної історії...

Сенцов, О. Другу також варто придбати: роман / Олег Сенцов; пер. з рос. С. Осока. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2020. – 560 с.

УДК 821 (477)”1917/…”
С 31

Олег Сенцов «Маркетер»

Ім’я Олега Сенцова, кінорежисера, сценариста, письменника, громадського активіста, ув’язненого 2014 року в Криму та засудженого до 20-ти років за звинуваченням у тероризмі, сьогодні відоме кожному українцеві. «Маркетер» — збірка малої автобіографічної прози Олега. Автор розповідає в ній здебільшого про свої студентські роки: складання іспитів, будні в гуртожитку і на квартирах, нестримні веселощі, безгрошів’я — звичні складові життя молоді, яка здобуває знання. Початок дев’яностих. Зміна цінностей. Руйнування стереотипів. Становлення. Загартовування душі й характеру. Любов, дружба, виживання і бізнес... Вдумливий та уважний читач знайде все це у новій книжці Олега Сенцова. Переклад українською мовою поданий поруч із оригіналом.

Сенцов, О. Маркетер: коротка проза / Олег Сенцов; пер. з рос. Сергія Осоки. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2019. – 376 с.

УДК 821 (477)”1917/…”
Т 16

Світлана Талан «Букет улюблених квітів»

Тамара любила лілії. Особливі, неповторні… Ці ніжні квіти нагадували їй про маму — гарну, тендітну та водночас сильну жінку… Мами не стало, коли Тамара була зовсім дитиною. Вона досі пам’ятає той жахливий день. Відтоді щороку на могилі матері з’являється кошик із чудовими ліліями. Тамара марно намагалася дізнатися, від кого він. Так само марно вона прагла дізнатися правду про батька… У річницю маминої загибелі Тамара зустрічає на кладовищі чоловіка, який називає себе знайомим матері. Жінка розуміє, що він знає більше, ніж говорить…

Талан, С. Букет улюблених квітів: роман / Cвітлана Талан. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2020. – 288 с.

821 (477)”1917/…”
Т 35

Ярослава Терлецька, Галина Петросаняк «Різдвяний янгол»

Ці історії переносять у Карпати і в Різдво, як машина щастя. Адже саме там щастя було найоднозначнішим — у карпатському дитинстві Ярослави Терлецької і Галини Петросаняк. Тут органічно сплітаються казкові сюжети, гуцульський дух і старовинні коляди.

Терлецька, Я. Різдвяний янгол: оповідки / Ярослава Терлецька, Галина Петросаняк. – Брустурів: Дискурсус, 2020. – 112 с.

УДК 621(477)
Х 22

Андрій Харук “Зроблено в Україні”

Андрій Харук — доктор історичних наук, автор понад 200 наукових, науково-популярних та навчально-методичних публікацій. Коло його наукових інтересів охоплює історію військової техніки загалом та авіації й авіаційної промисловості зокрема, а також військову історію України.
Ця книжка розповідає про досягнення вітчизняної промисловості у чотирьох стихіях: на суші, морі, в повітрі та космосі — від перших паротягів, тракторів, танків, пароплавів до штучних супутників Землі та відомих у всьому світі літаків «Антей», «Руслан», «Мрія», а понад дві сотні ілюстрацій допоможуть читачам краще уявити могутні машини та механізми, що були створені в Україні.

Харук, А. І. Зроблено в Україні / Андрій Харук; худож.-оформлювач М. С. Мендор. – Харків: Фоліо, 2019. – 266 с.: іл.

УДК 821(477)”1917/…”
Ч 42

Валентин Чемерис «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання»

У ваших руках чудова гумористична повість про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі. На сторінках цієї книги переплелись: дружба і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення. Героїчні, а часом і безглузді вчинки підказують Вітьку Горобцю шлях до серця Галі Козачок. Повість входить до шкільної програми та буде цікавою широкому колу читачів.

Чемерис, В. Вітька + Галя, або Повість про перше кохання/ Валентин Чемерис. – Львів: Апріорі, 2018. – 124 с.