ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

Науково – популярна література

УДК 167. 23
А 84

Нік Арнольд «Інструменти, роботизація й безліч ґаджетів»

Захоплива енциклопедія познайомить юних дослідників з історією технологій, що змінили життя людства: від кам’яного клина до космічних ноу-хау. Вчені команди STEM відкриють читачам «магію» винаходів і запропонують неймовірні експерименти. Як збудувати блокатор радіохвиль, виростити корисні бактерії, зробити справжню батарейку, сконструювати руку робота, вирощувати рослини у космосі? Про все це і багато іншого дізнавайся зі сторінок цієї книги.

Арнольд, Н. Інструменти, роботизація й безліч ґаджетів / Нік Арнольд; пер. з англ. О. М. Чмовж; іл. Х. Бачинські. – Харків: Видавництво “Талант”, 2020. – 80с. – (Серія «Квест STEAM»).

УДК 167. 23
А 84

Нік Арнольд «Фантастичні сили і неймовірні машини»

Вражаючі наукові факти і понад 30 цікавих експериментів! Разом із командою STEM — вченими та їхніми роботами-помічниками — ти спроєктуєш різні машини та механізми. Довідаєшся, як зробити реактивну ракету, як працює гідротехніка, як конструюють летючі потяги, в чому секрет парових двигунів… А ще про те, в чому полягає робота інженерів-екологів і як захищати довкілля.

Арнольд, Н. Фантастичні сили і неймовірні машини / Нік Арнольд; пер. з англ. О. М. Чмовж; іл. Х. Бачинські. – Харків: Видавництво “Талант”, 2020. – 80с. – (Серія «Квест STEAM»).

УДК 087.5
Б 24

Іларія Барзотті «Усе що треба знати про науку. Транспорт»

Мандруючи сторінками цієї корисної енциклопедії, молодші школярі дізнаються про визначні наукові відкриття, історію і передумови створення технологій, які нині панують у нашому світі. Як з’явилася електрика, коли виникла перша камера, хто створив телефон і на якому транспорті люди подорожують повітряними, морськими, суходільними та космічними шляхами — ці захопливі факти про науку і транспорт відкриють дітям світ геніальних технічних досягнень. Книжка допоможе розвинути пам’ять, увагу й критичне мислення, що стане у пригоді маленьким розумникам під час навчання у школі..

Барзотті, І. Усе що треба знати про науку. Транспорт / І. Барзотті. – Х.: Vivat, 2020. – 96 с.

УДК 59
Б 90

Кирило Булаховський «Розповіді про тварин та їх назви»

Скільки ніг у восьминога, чи існують комахи-відьми, у яких комах ідеальна талія, хто такий монстр з дев’ятьма очима, які рептилії плачуть гіркими сльозами за своїми жертвами, чи реальний птах із країни чудес, у якого звіра заборонена назва — про все це та багато іншого ти прочитаєш на сторінках цієї цікавої та захопливої книги.

Булаховський, К. Розповіді про тварини та їх назви / Кирило Булаховський, Максим Гаврилюк. – Львів: Література та мистецтво, 2020. – 272 с.: іл.

УДК 794.1 (0.053.2)
В 27

Іван Величко «Шахова абетка»

Ваша дитина мріє навчитися грати в шахи? Саме цей посібник допоможе легко, швидко і захопливо відкривати великий світ інтелектуальної гри. Шахи — це не лише настільна гра, це поєднання розумового і фізичного розвитку дитини, формування лідерських здібностей, становлення її як особистості. Книга містить матеріал для практичних занять.

Величко, І. Шахова абетка / Іван Величко. – Львів: «Апріорі», 2020. – 64 с.: іл.

УДК 53
Г 65

Ларрі Гонік, Арт Гафман «Фізика»

Щоб почати говорити мовою формул, як Фейнман і Ландау, потрібно вивчити основи. Ця книжка в захопливій формі знайомить з основними фізичними явищами і законами. Арістотель і Галілей, Ньютон і Максвелл, Ейнштейн і Фейнман — визнані генії людства, які зробили величезний внесок у розвиток фізики, і в цьому унікальному посібнику пояснюється, в чому він полягає. Тут порушено широкий спектр тем: механіка, електрика, теорія відносності, квантова електродинаміка. Доступність і оригінальний науковий рівень викладу гарантує успіх у вивченні однієї з найцікавіших дисциплін, тісно пов'язаної з різноманітними галузями, і передусім з технікою.

Гонік, Л. Фізика / Ларрі Гонік, Арт Гафман; пер. з англ. Наталія Білоножко; худож. Ларрі Гонік. – Київ: Рідна мова, 2020. – 212 с.: іл. – (Серія «Наука в коміксах»).

УДК 54
Г 65

Ларрі Гонік, Крейґ Кріддл «Хімія»

Хімія — це наука про таємне, про невидиме, про приховане. Не дивно, що розкривали її секрети упродовж віків. Та це було того варте! Саме завдяки хімії з’явилася цивілізація; саме, зрозумівши основи цієї всемогутньої науки, люди навчилися переробляти та зберігати продукти харчування, переганяти нафту, виготовляти будівельні матеріали, пластмаси, добрива, тканини, синтезувати ліки… У цій чудовій книжці з кумедними малюнками читач дізнається про історію хімії, ознайомиться з атомною теорією речовини та з найважливішими темами фізичної й органічної хімії, біохімії, хімії навколишнього середовища, електрохімії… Ще ніколи про такі складні поняття не говорили так коротко, доступно й невимушено.

Гонік, Л. Ф. Хімія / Ларрі Гонік, Крейґ Кріддл; пер. з англ. Світлана Попадюк; худож. Ларрі Гонік. – Київ: Рідна мова, 2020. – 256 с.: іл. – (Серія «Наука в коміксах»).

УДК 811’0
Е 16

Деніел Еверетт «Походження мови. Як ми навчилися говорити»

У всіх мов світу є бодай кілька спільних елементів, наприклад, назви речей або подій, способи поєднання звуків і слів. Утім мови мають між собою більше відмінного, ніж схожого, стверджує автор цієї книжки. Вони поступово розвинулися з окремих культур, одночасно об’єднуючи людей у тісні спільноти та пристосовуючись до їхніх потреб. Коли людина навчилася говорити? Якою була перша людська мова? Як розвивалися мови світу? У цій книжці автор змальовує захопливу еволюцію — від появи перших слів до більш ніж 7000 окремих мов, якими людство спілкується нині.

Еверетт, Д. Походження мови. Як ми навчилися говорити / Деніел Еверетт; пер. з англ. Геннадій Шпак. – К.: Наш формат, 2019. – 344 с.

УДК 94(477)
К 78

Петро Кралюк “Історія України “без брому”. Розвиток державності на українських землях”

Книга Петра Кралюка «Історія України „без брому”. Розвиток державності на українських землях» розкриває історію державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення. Усупереч висловлюванню відомого українського письменника і політика початку ХХ ст. Володимира Винниченка, мовляв, не можна українську історію читати без брому, тобто заспокійливого, автор акцентує увагу на тому, що бездержавність — явище, характерне для багатьох народів. Тому українці у своєму прагненні створити власну державу були далеко не одинокі.

Карлюк, П. М. Історія України “без брому”. Розвиток державності на українських землях / Петро Кралюк; худож. -оформлювач О. А. Гугалова-Мєшкова. –Харків: Фоліо, 2020. – 424 с.: іл. – (Великий наук. проект).

УДК 821(477)”1917/…”
К 89

Дмитро Кузьменко «Купи слона! або Маленькі пригоди великої Софійки»

Коли вірити шкільній вчительці пані Стефанії Любомирівні, "Софія, прошу, могла би бути сущим ангеликом. СУЩИМ! Якби..." та Софійка не хотіла робитися ангеликом аж одразу, бо ії так подобається встрявати в якісь пригоди. Навіть у цю хвилину, коли ви читаєте, авжеж встряє у щось нове. І, щиро кажучі, саме за це ії всі і люблять! Книжка "Купи слона або Маленьки пригоди великої Софійки" написана для всіх невгамовних дітлахів, які обожнюють веселі пригоди!

Кузьменко, Д. Купи слона! або Маленькі пригоди великої Софійки / Дмитро Кузьменко . – Харків: Юнісофт, 2019. – 88 с.: іл. – (Cерія «Найкращий подарунок»).

УДК 008
Л 59

Джек Ліндсі “Коротка історія культури. Від первісного суспільства до доби Відродження”

Слово «культура» використовується для називання всього, що лежить в основі життя спільноти. Автора книги насамперед цікавили різні форми самовиразу в мистецтві, літературі, науці й філософії. Він взяв собі за мету показати появу і розвиток глибинних схем, архетипів, що надають різним формам і творам значущості та зв’язаності. У творчості визначних діячів культури Джек Ліндсі виокремлює сутні моменти, щоб визначити, завдяки чому талант включається до загального процесу поступу суспільства. Чимало уваги приділено питанням генези різноманітних форм осягнення дійсності людиною.

Ліндсі, Джек. Коротка історія культури. Від первісного суспільства до доби Відродження / Джек Ліндсі; пер. з англ. В. та Л. Герасимчуків. – Київ: Мистецтво, 2020. – 431 с.: іл. –Укр. мова.

УДК 004:087,5
М 13

Євген Маєвський “IT-енциклопедія”

Книжка допоможе з’ясувати основні поняття, пов’язані з комп’ютерами, та дізнатися, як розвивалася та наука і технологія, котра на сьогодні є однією з найпоширеніших і найуживаніших в світі. Вона дасть інформацію, необхідну, щоб розуміти, як влаштовані великі і малі комп’ютери, і яким чином вони працюють, допомагаючи людям.

Маєвський, Євген. IT-енциклопедія для дітей / Є. Маєвський. – К.:Cаміт-книга, 2020. – 264 с., іл.

УДК 821 (477)”1917/…”
М 50

Зірка Мензатюк «Зелені чари»

научпоп

У книзі розповідається про знані й маловідомі рослини України, пов’язані з ними легенди, повір’я, народні звичаї, про їхні чарівні й реальні властивості, про дива України – Долину нарцисів, заповідні тисові гаї та інші. Особливу увагу приділено релігійним легендам про рослини, а також пов’язаним з різними квітами цікавим бувальщинам з життя видатних українців.

Мензатюк, З. Зелені чари: оповідання / Зірка Мензатюк; вид. друге, переробл. і доповн. - Чернівці: «Букрек», 2020. – 120 с.: іл.

УДК 598.11
С 24

«Світ навколо нас. Змії»

Змії можуть викликати відразу, жахати або, навпаки, зачаровувати, однак навряд чи є люди, яких ці плазуни залишають байдужими. Цим рептиліям притаманна особлива магнетична краса, що змушує мимоволі захоплюватися ними.
Ви зможете самі в цьому переконатися, розгорнувши нашу книжку, у якій зібрано ілюстрації-зображення найяскравіших представників виду.
Коротка інформація, що доповнює фото, допоможе дізнатися більше про спосіб життя змій. Книжку адресовано допитливим юним читачам.

Світ навколо нас. Змії. – Київ: ПП «КРИСТАЛ БУК», 2019. – 48 с.: іл.

УДК 81’342,21
С 32

Олександра Сербенська “Голос і звуки рідної мови”

У книжці викладено матеріал, що поглиблює знання з фонетики та фонології, розширює обрії бачення природи нашого усного мовлення. Подано відомості про таке складне і багатоаспектне явище, як людський голос. Розкрито значення важливих елементів комунікації, пов’язаних із поняттями слухати – чути – мовчати. Переборюючи стереотипне уявлення про звук, авторка прагне показати сучасне розуміння цього феномену; звертає увагу на явище звукосимволізму, що десятиліттями було зігнороване як розділ науки про мову. Значну увагу зосереджено на основних параметрах такої характерної ознаки української мови, як милозвучність, а також на маловідомих нашій освіченій громадськості фактах, пов’язаних з історією створення нашої старослов’янської азбуки – кирилиці.

Сербенська, О. Голос і звуки рідноїмови / Олександра Сербенська. – Львів: Апріорі, 2020. – 280 с.

УДК 618.2
К 53

«Книга про здорову вагітність»

У «Книзі про здорову вагітність» автори зібрали найсвіжішу та найавторитетнішу інформацію, завдяки якій ви насолоджуватиметеся вагітністю й народите здорову дитину.
З цієї книжки дбайливі батьки завчасно дізнаються про одинадцять правил планування вагітності, перших симптомах гормональних змін, найкращих харчових продуктів для майбутніх мам, вітамінних добавках, корисних фізичних вправах та спеціально розроблених комплексів тренувань, режиму сну, формування дитячих здібностей ще в утробі, а також отримають лайфхаки щодо блокування стресу й нервових сплесків.
Консультації у форматі «місяць за місяцем», у яких описано все, що чекає на жінку під час виношування дитини, допоможуть ретельно підготуватися до майбутніх здорових пологів.

Книга про здорову вагітність / Вільям Сірс та інші; пер. з англ. А. Климовської. – Х.: Vivat, 2020. – 512 с.: іл. – (Серія «Світовий бестселер»).

УДК 81’25: 821(477)
C 85

Максим Стріха “Український переклад і перекладачі: між літературою і націєтворенням”

У книзі дано розгорнуту панораму розвитку українського перекладу від Княжої доби й до нашого часу. Особливу увагу приділено перекладові й перекладачам ХІХ–ХХ ст., чия діяльність, окрім літературного, мала й виразне націє творче спрямування, сприяючи проведенню чіткої межі між українцями і панівними націями імперій, до складу яких входили українські землі. Така роль українського перекладу не була унікальна: подібну функцію виконував німецький переклад другої половини XVIII ст., за часів домінування серед вищих верств розділеної Німеччини французької мови й культури, чи каталонський переклад ХХ ст., за часів здійснення урядом Франко примусової «кастилізації» Каталонії.

Стріха,Максим. Український переклад і перекладачі: між літературою і націєтворенням. – К.: Дух і Літера, 2020 – 520 с.

УДК 001.1
С 88

Колін Стюарт «Дивовижні атоми та хаос матерії»

Команда талановитих науковців знайомить читачів із дивовижним світом відкриттів та дослідів. У цій книзі ти знайдеш експерименти, що відкриють цікавий науковий світ у повсякденному житті. Ти зможеш зробити власний компас, стати геологом і вивчати гірські породи, зробити вулкан вдома і спостерігати за дощем у склянці… А ще дізнаєшся багато цікавинок і напевно відкриєш у собі талант ученого.

Стюарт, К. Дивовижні атоми та хаос матерії / Колін Стюарт; пер. з англ. О. М. Чмовж; іл. А. Брандов. – Харків: Видавництво “Талант”, 2020. – 80с. – (Серія «Квест STEAM»).

УДК 51(0.053.2)
С 88

Колін Стюарт «Чудові числа і круті розрахунки»

научпоп

Захоплива енциклопедія познайомить юних дослідників з історією технологій, що змінили життя людства: від кам’яного клина до космічних ноу-хау. Вчені команди STEM відкриють читачам «магію» винаходів і запропонують неймовірні експерименти. Як збудувати блокатор радіохвиль, виростити корисні бактерії, зробити справжню батарейку, сконструювати руку робота, вирощувати рослини у космосі? Про все це і багато іншого дізнавайся зі сторінок цієї книги. Виконуючи завдання, що подані в захоплюючій формі, малюк буде вчитися порівнювати і класифікувати предмети, будувати упорядковані ряди за зростанням або зменшуванням, знаходити закономірності, а головне і отримувати задоволення від процесу пізнання.

Стюарт, К. Чудові числа і круті розрахунки / Колін Стюарт; пер. з англ. О. М. Чмовж; іл. А. Брандов. – Харків: Видавництво “Талант”, 2020. – 80с. – (Серія «Квест STEAM»).

УДК 598.2
Т 60

Наталі Торджман «Дивовижні птахи»

Як упізнати птаха? Чому він співає? Яке насіння полюбляє щиглик? Хто з птахів визнаний майстер занурення? Як рибалочка зачаровує свою обраницю? Із яких матеріалів ластівка будує гніздо? Де краще повісити шпаківню? Яких пташенят годують і мамуся, і татусь? Вивідати всі пташині таємниці тобі допоможе ця книжка з яскравими реалістичними малюнками, які виконали професійний орнітолог і художник, і докладною оповіддю, що містить багато цікавої, ба навіть дивовижної інформації.

Торджман, Н. Дивовижні птахи / Наталі Торджман; іл. Ґейф’єЖудіт, Норвуд Жульєн; пер. з французької Олени Ларікової. – Харків: Видавництво «Віват», 2019. – 80 с.

УДК 926,6 + 929,9
У 45

“Україна: Герби та прапори”

Видавництвом Верховної Ради України спільно з Управлінням по зв’язках з місцевими органами влади і органами місцевого самоврядування Апарату Верховної Ради України випущено видання доопрацьованого і доповненого довідника «Україна: герби та прапори».
Нова книга містить понад 1340 кольорових зображень гербів і прапорів, які згідно з вимогами статті 22 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджені майже 800 рішеннями місцевих рад. Офіційна символіка Автономної Республіки Крим, 24 областей, міст Києва, Севастополя, 470 районів та 181 міста республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значень представлена у форматі інформативно-довідкового реєстру.

Україна: Герби та прапори. – К.: Парламентське вид-во, 2020. – 496 с.

УДК 502
Я 44

«Як допомогти їжачкові та захистити полярного ведмедя. 70 простих речей, які Ти можеш зробити для нашої планети»

Всім тваринам та середовищам існування, починаючи від жуків та метеликів, і до полярних ведмедів, потрібен наш захист.
У цій чудово ілюстрованій книзі, як діти, так і дорослі! дізнаються про тринадцять різних місць існування живої природи – сади, живоплоти, пустища, ліси, високогір’я, заболочені місця, узбережжя, прісні води, океани, савани, джунглі та гори, а також прості буденні способи захисту їх. Виявляється, допомогти їжачкам у власному саду дуже просто. Треба лише трохи креативності.
Книга складається з низки корисних лайфхаків, відкривши які та впроваджуючи в житті, можна досягти значного прориву в охороні навколишнього середовища.

Як допомогти їжачкові та захистити полярного ведмедя. 70 простих речей, які Ти можеш зробити для нашої планети/ Дж. Френч. – К.: Каламар, 2020. – 64 с.: іл.

УДК 52/53
Ч 42

Хорхе Чем, Даніел Вайтсон «Гадки не маємо. Подорож невідомим Всесвітом»

Історія науки — це історія безперервних революцій, які щоразу відкривають нам очі на довколишній світ. Чи зародилося б розумне життя, якби не вимерли динозаври? Чи існують інші виміри? Із чого складається 95 % Всесвіту? Ви не знайдете в цій книжці точних відповідей на ці запитання. Навіть більше — ви не знайдете їх ніде. Але те, що ми досі не знаємо багатьох фундаментальних істин, означає, що попереду нас чекають неймовірні відкриття. Ця дотепна книжка проведе крізь ще не розкриті таємниці фізики, космології та астрономії. Вона покаже, як мало ми знаємо про наш Всесвіт, і водночас допоможе трохи краще зрозуміти, як усе влаштовано.

Чем, Хорхе. Гадки не маємо. Подорож невідомим Всесвітом/ Хорхе Чем, Даніел Вайтсон; пер. з англ. Олександра Асташова. – К.: Наш формат, 2019. – 352 с.

УДК 611.12
Ш 36

Лена Шеберг «Душевні факти про серце»

Чи знаєш ти, що серце людини — таке ж унікальне, як і відбитки пальців? Що найменша в світі пташка колібрі має найбільше у світі серце відносно розмірів свого тіла? Чи знаєш, чому судини сині, якщо кров червона? Але ти точно знаєш, що складене з пальців серце — жест, що означає любов і вдячність. У серці стільки цікавого! Тож вперед у подорож до його найпотаємніших куточків!

Шеберг, Л. Душевні факти про серце / Лена Шеберг; пер. зі швед. Г. Мамчур. – Харків: Видвництво «Крокус», 2019. – 45 с.: іл.

УДК 087.5
Ш 57

Емі Шилдс «Моя перша велика книжка. Чому»

Чому? Саме це запитання батьки повсякчас чують від своїх дітей. Перша велика книжка для маленьких «чомучок» від NationalGeographic допоможе батькам не обмежуватися відповіддю ТОМУ ЩО, а надати дитині зрозумілі і, головне, цікаві відповіді. Понад 300 яскравих кольорових малюнків нададуть можливість малечі побачити світ, який вона уявляє, задовольнити свою допитливість і розважитись. Запитання, подані після кожного розділу, сприяють закріпленню матеріалу, а поради батькам допоможуть надати дитині ще більше інформації. До того ж інтерактивні завдання дозволять дітям перевірити власні знання!

Шилдс, Е. Моя перша велика книжка. Чому / Емі Шилдс. – Харків: Vivat, 2019. – 128 с.: іл. – (Серія «Моя перша велика книжка Чому»).