ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

ВІДОМІ ЛЮДИ

Огляд творчості сучасних українських письменників, які мешкають за кордоном

ТРИ ПОРТРЕТИ НА ТЛІ ХАРКІВЩИНИ (Харків'яни - нобелівські лауреати)

Харків інтелектуальний

Зерна освіти, посіяні Сковородою і Каразіним, Алчевської і Потебнею, дали свої плоди. Харківська земля зростила чимало видатних діячів науки і культури. Наукові відкриття XIX століття стали основою для розвитку науки в XX столітті. Вони дали поштовх для багатьох майбутніх винаходів і нововведень, які стали невід'ємною частиною нашого життя. Відкриття університету зіграло ключову роль в розвитку науки не тільки Харкова, але і всієї України.

Ілля Мечников
Символічно, що незабаром після виникнення Нобелівської премії (1901 г.), її володарем в 1908 році стає Ілля Мечников (1845-1916 рр), який народився в Куп'янському повіті і закінчив Харківський університет. Захоплений ідеєю продовження життя людини, вчений проводив дослідження в області фізіології і медицини, започаткував теорію клітинного імунітету. Він є основоположником еволюційної ембріології.
     Читати далі ...

Олександр Довженко-художник та Харків

Не всі знають, що український кінорежисер, письменник, кінодраматург Олександр Довженко був ще й дуже обдарованим художником-карикатуристом, шаржистом, плакатистом, ілюстратором, живописцем.
В молоді роки, перш ніж впритул зайнятися роботою на кіностудії, Довженко працював художником в різних журналах і газетах, причому саме в Харкові. В 1920-х роках Довженко-художник жив на вул. Пушкінській, 62.
Він з дитинства мріяв стати художником - малював скрізь і на чому завгодно, навчався де тільки міг. На жаль, у нього не було можливості отримати професійну художню освіту. Закінчивши Глухівську педагогічну семінарію, пішов до Київського комерційного інституту на економічний факультет - але не за своїм бажанням. Вчитися Довженко хотів в київському університеті на відділенні природничих наук, але отриманий в педагогічній семінарії атестат не дозволяв туди поступити. Єдиний вуз, де він міг отримати вищу освіту, - комерційний інститут. Туди він і пішов навчатись. Після інституту кілька років вчителював, а потім перейшов на дипломатичну роботу. На початку 1920-х років перебував з дипломатичною місією в Польщі і Німеччині. У 1923 році в Берліні відвідував приватне художнє училище Віллі Еккель і одночасно ходив на лекції в Академічну вищу школу образотворчого мистецтва. У Міністерстві закордонних справ йому навіть дали відпустку і стипендію в 40 доларів.      Читати далі ...

Легендарний Богдан Ступка

27 серпня виповнюється 75 років від дня народження лауреата Шевченківської премії, Героя України – Богдана Ступки.
Богдан Ступка - людина, що подарувала серце нашому народу . Він був генієм української сцени і Актором від Бога.
Богдан Ступка зіграв десятки гранично протилежних ролей на сцені – вистави "Украдене щастя", "Дядя Ваня", "Король Лір", "Тев’є-Тевель", "Легенда про Фауста", "Енеїда", "Майстер і Маргарита".
Актор виконав більше сотні ролей у кіно. Його першою роллю в кіно, став образ Ореста Дзвонаря в фільмі “Білий птах з чорною ознакою”. Працював з кінорежисерами Отаром Іоселіані, Кшиштофом Зануссі, Єжи Гофманом, Режисом Варньє, Юрієм Іллєнком, Кірою Муратовою, Сергієм Бондарчуком, Володимиром Бортком, Павлом Чухраєм, Дмитром Месхієвим.
Його творча акторська доля з роками лише набувала визнання європейського. В 67 років Богдан Ступка отримав звання кращого актора на Римському кінофестивалі, а разом з ним і багато пропозицій зніматися за кордоном. Ступка міг стати зіркою світового кінематографу. Він - один із найвидатніших акторів нашого часу, якому були підвладні будь-які образи. Він підкорив серця мільйонів глядачів майстерністю і темпераментною грою. До кінця днів він був дуже затребуваний і в Україні, і в Росії, був сповнений планів та ідей.      Читати далі ...

Справжній велет у житті і на сцені

14 березня виповнилося 125 років від дня народження Амвросія Максиміліановича Бучми (1891 – 1957), українського актора, режисера театру й кіно, педагога і громадського діяча.
«Я люблю заповнювати паузи дією, люблю працювати з речами, люблю мовчати на сцені і вважаю, що в цьому і є особлива радість акторської творчості, в якій актор виступає не тільки як співавтор, як інтерпретатор літературного матеріалу, а й як самостійний художник». Амвросій Бучма
Майбутній видатний український актор Амвросій Максиміліанович Бучма зростав у Львові в сім'ї залізничника.
Підлітком Бучма працював батраком, муляром, кельнером, переписувачем і навчався гри на скрипці, віолончелі, контрабасі. У сезон 1905-1906 р. р. він найнявся до театру «Руська бесіда». Був хористом, танцівником, створював водевільні, драматичні, опереткові, навіть жіночі образи. І майже в усіх ролях мав успіх, тоді ж сформувався його нахил до драматичних ролей, до образів, наділених багатим психологічним текстом.      Читати далі ...

Українець – у списку найбільш успішних і талановитих молодих людей Forbes

28-річний українець Іван Пасічник потрапив до списку найбільш успішних і талановитих молодих людей у світі під назвою "30 Under 30" журналу Forbes.
Фігурантам списку ще не виповнилося 30 років. У ньому перераховано представників різних країн. Переможців обирали з 15-ти тисяч номінантів, з яких 64% заявили, що хочуть змінити світ на краще.
Українець Іван Пасічник є керівником і співзасновником відомого на міжнародному ринку проекту Ecois.me - в категорїі "виробництво та індустрія". Він - автор інноваційної системи домашнього енергоменеджменту. Принцип роботи вигаданого хлопцем девайсу досить простий: потрібно встановити його біля електричного лічильника і підключити до Інтернету, пристрій самостійно фіксує, як і скільки електроенергії ви використовуєте, надсилає дані на сервери розробників, де вони аналізуються і в реальному часі відображаються на вашому смартфоні чи комп'ютері. Тобто якщо ви вийшли з дому і не пам'ятаєте, чи вимкнули, наприклад, світло, то зможете це легко перевірити на своєму смартфоні.      Читати далі ...

Геній кінокомедії

29 листопада 2015 на 89-му році життя пішов від нас улюблений режисер кінокомедії Ельдар Рязанов.
У творчій долі Ельдара Рязанова, як і в долі будь-якого справжнього художника, було багато подій, нав’язаних випадковістю. Але без них не було б геніального режисера і його фільмів на всі покоління. Так було у його співпраці з його улюбленими акторами, серед яких харків’янка Людмила Гурченко.
Їх долі вперше пов’язала комедійна стрічка «Карнавальная ночь», яка була експериментом для всієї творчої групи. Для Рязанова це – перша художня картина після його п’ятирічної практики документаліста. Для Люсі Гурченко – на той час студентки другого курсу інституту кінематографії – перша робота в кіно.. «Карнавальная ночь» стала справжнім тріумфом і для режисера, і для актриси.
Друга зустріч Рязанова з Гурченко відбулася під час зйомок фільму «Человек ниоткуда», утім, ця співпраця пройшла безслідно для обох. Життя розводило їх усе далі й далі, але Рязанов пам’ятав їх веселу роботу над першою комедією, і готуючись до нового фільму – «Гусарская балада» – намітив Гурченко як одну з кандидаток на головну роль. Кінопроба знову вийшла невдалою. Актриса виявилась неготовою до зйомки, плутала текст, грала в’яло і невпевнено. Рязанов не знав, що саме тоді у Гурченко був один з найважчих періодів у житті, і в глибині душі поставив на ній хрест.      Читати далі ...

Дяченки … і «Дракони»

Твір відомих українських фантастів Марини та Сергія Дяченків стане основою сюжету нового фільму "Дракони", який вже охарактеризували "найдорожчим". За продюсування стрічки взявся російсько-американський режисер Тімур Бекмамбетов. Наразі зйомки тривають у болгарській печері Проходна.
Режисером фільму є дебютант Індар Джендубаєв, що працював другим режисером у голлівудському проекті Тимура Бекмамбетова «Президент Лінкольн: мисливець на вампірів».
В основу фільму покладено оповідання Дяченків «Ритуал».
Події картини починаються з викрадення нареченої княжни Мирослави під час її власного весілля. Дракон Арман забирає дівчину у свїй замок на далекому острові. Мирославу ув’язнюють і вона потрапляє в дивну компанію дивовижної Руконіжки та загадкового парубка.      Читати далі ...

1   2