ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

МОЛОДІЖНІ СУБКУЛЬТУРИ

Хікікоморі: Cубкультура добровільних самітників

Хікікоморі - цьому терміну трохи більше десяти років, однак саме явище "Хіккі" придбало популярність по всьому світу. Спочатку слово "хікікоморі", яке означає "знаходження на самоті ", використовувалося для позначення молодих людей в Японії, які добровільно обмежили свій життєвий простір межами своєї кімнати. Але Хіккі - явище не тільки японське, хоча в Японії воно набуває чималі масштаби. За деякими даними, близько 1 % всього населення країни є Хіккі. Це молоді люди, які повністю випали з життя суспільства.
Найчастіше хікікоморі стають школярі чоловічої статі. Хіккі може роками не виходити зі своєї кімнати. Сфера їх інтересів може бути досить широкою - читання, Інтернет, програмування (серед Хіккі зустрічаються хакери). Однак середньостатистичний японський хікікоморі найчастіше проводить свої дні за переглядом аніме або комп'ютерними іграми. Часто у таких підлітків розпорядок дня перевернутий з ніг на голову - вдень вони сплять, а ночами займаються своїми справами.      Читати далі ...

Стиль хіпі: свобода в житті, любові і одязі.

Хіпі - це рух молодіжного протесту, який виник у 60-х рр.. в США. Хіпі заперечували владу держави і грошей над особистістю, виступали проти воєн. Усім відомо, як хіпі любили вставляти квіти в дула зброї поліцейських і солдатів, висловлюючи таким чином свою ненависть до війни. Тому вони й отримали прізвисько "діти квітів" - за свою любов до квітів.
Основний принцип субкультури хіпі - ненасильство. Завжди усміхнені, доброзичливі хіпі вибрали своєю релігією любов і мир. Для них життя будь-якої людини - найбільша цінність.
Хіпі носили довге волосся, слухали рок-н-рол , захоплюва- лися медитацією і східними езотеричними практиками.
Збираючись великими компаніями, хіпі подорожували. Вони спробували все і визначили негатив і позитив. Ні для кого не секрет, що хіпі вживали наркотики, в основному, марихуану. Наркотики, які здавалися на зорі руху хіпі варіантом розширення свідомості, привели до таких катастрофічних наслідків, що сучасні хіпі традиційно відмовляються від них.      Читати далі ...

Кібер-готи - хто вони?

Можливо, ви не знаете, але в світі існує така субкультура як кібер-готи. Вони культивізують ідеал кіборга та постлюдини. Отже, хто ж вони насправді? Коли вони з'явились? Як вони виглядають?
На данний момент ясно тільки те, що вперше термін кібер-готи згадується в книзі випуску 1990 року о ролевій грі "кібер-готи". Перша кібер-готична група була Alien Sex Fiend. Goteki з'явились в 1997. А взагалі народження повноцінної субкультури припадає на 1997-1999 роки.
Отже, хто ж такі кібер-готи? Уявіть, що ви готуєте коктейль під назвою "кібер-гот". Вам потрібно: трошки стилю одягу від готики, стилю музики та відпочинку від рейву, та світогляду та ідеології від кібер-панку. І не забудьте, це все ретельно змішувати на протязі 3-4 років...
Тепер найцікавіше... Вам мабуть цікаво, чим же займаються ці фантастичні люди майбутнього? А займаються вони тим, що читають кіберпанк, дивляться постапокаліптик-аніме, ведуть нічний образ життя, слухають индастриал, ЕВМ, бувають на фестивалях.      Читати далі ...

Субкультура байкeрів

Враховуючи зростаюче число мотоциклів в потоці дорожнього руху, багатьом, можливо, буде цікаво дізнатися звідки взялися байкери, як і навіщо вони живуть, яка їхня філософія, як вони проявляють себе у повсякденному житті, як їх впізнати. Світ виглядає іншим, коли бачиш його із-за спини байкера . Іншими словами, байкери вважають, що їх робить байкерами не потужність мотоциклів, а життєва філософія. Що ж це за філософія "безтурботного їздця"?
Байкерська культура прийшла до нас із Заходу. Саме слово "байкер" походить від англійського bicycle - "велосипед" (скорочене - biker - bike "мотоцикл"). Байкерами називають шанувальників мотоциклів, а також клубні угрупування мотоциклістів. На відміну від звичайних мотоциклістів, у байкерів мотоцикл є частиною способу життя.
Байкери - одні з небагатьох, для кого слова "один за всіх, всі за одного" - не порожній звук, а стиль життя. Всіх їх об'єднує віра в одного кумира - Швидкість. Байкер живе, прагнучи до позамежного. У цьому байкери схожі на спортсменів. У певній мірі байкінг є спорт, але спорт екстремальний. Закований у чорну шкіру бородач, з ніг до голови покритий татуюваннями, може виявитися майстром спорта міжнародного класу по мотокросу та чемпіоном країни у якомусь році, але він прийшов у субкультуру байкерів, щоб насолоджуватися свободою та швидкістю. Щоб зрозуміти сутність цих людей потрібно розібратися з чого все почалося і коли зародилася субкультура байкерів.
Передумови для розвитку байкерського руху заклали у США Уїльям Гарлі і брати Девідсон у 1902 році, коли заснували фірму з виробництва мотоциклів "Гарлей-Девідсон".
Засновником байкерського руху вважається Кларенс "Піппі" Хоєль, який організував перший байк-фестиваль в містечку Стурджісі у 1940 році. Саме після цієї події число байкерів почало стрімко зростати. Перетворення байкерства на загальнонаціональний рух у США пов'язують, зазвичай, з епохою рок-н-ролу і ранніх бунтарських фільмів.      Читати далі ...

Панки: краса - страшна сила!

Панк - це свого роду збірний образ молодіжної субкультури, який дуже тісно пов'язаний з музикою. Рух панків з'явився ще в 60-ті роки минулого століття у США.
Панківська культура швидко знайшла послідовників серед молоді в інших країнах світу.
З панк-роком тісно пов'язано ім'я відомого американського худож- ника Енді Уорхола і продюсованої ним групи "Velvet Underground". Популярна американська група "Ramones" вважається першою групою, яка грала музику в стилі "панк-рок".
Друге народження панка припадає на 1976 рік - саме тоді у Великій Британії з'явилася група "Sex Pis- tols", що звела молодь з розуму. Основна ідея їх пісень - світ огид- ний, та змінити його, на жаль, не можна. Але можна не грати за правилами цього світу. А щоб яскравіше продемонструвати це, треба поводитися "антигламурно" і мати відповідний вигляд. Слово "панк" приблизно можна перекласти з англійської як "сміття", "непотріб" - тобто щось викинуте на смітник респектабельним суспіль- ством. Насправді не суспільство відкидає панків, а вони самі відмовляються сприйняти правила гри, які здаються їм не природними і брехливими.
Панки - це люди, які ні під кого не підлаштовуються. Вони засвоїли анархістські гасла світу без кордонів, урядів, соціальних та економічних обмежень.      Читати далі ...

Репери: ті, що несуть ідеї свободи та унікальності

Ця субкультура зародилася у 1970-х роках у районі Нью-Йорка - Броксі, де вихідці з Ямайки почали організовувати популярні тоді дискотеки для бідної чорношкірої молоді.
Вечірки відбувалися за сприяння діджеїв, які працювали на примітивній техніці, та їхніх помічників, яких називали еМеС. Саме вони представляли композиції і спілкувалися з публікою. З часом діджеї почали створювати на основі чужої музики свою, а еМеСники виробили власний стиль побудови фраз і ритмічну техніку вимови. Так сформувався новий музичний стиль - реп, який ліг в основу субкультури хіп-хоп.
Основою субкультури хіп-хоп є захоплення стилем музики - репом, в основі якого лежить швидке начитування тексту на ритмічну основу. Справжні представники цієї субкультури не лише слухають, а й пишуть реп. Через свою творчість вони прагнуть донести ідею свободи, поваги й унікальності кожної людини. У переліку найпопулярніших захоплень - брейк-данс як форма танців і пластики тіла, малювання графіті як особливий вид настінного малюнка, захоплення екстремальними видами спорту та гра у стрітбол (вуличний футбол) та баскетбол.
Репери сформували власний стиль одягу. Вони носять широкий спортивний одяг, найчастіше на декілька розмірів більший потрібного. З аксесуарів поширені довгі масивні ланцюги на шиї та сережки у вухах. З зачісками особливо не експериментують.
Людина-репер не лише займається спортом (що вже є плюс), вона виявляє себе творчо. А прояв таланту завжди сприяє зростанню особистості. Це величезний плюс. Серед мінусів: все ніби добре, але є така підтечія як "Ганста". Ось саме тут "в моді" агресивний стиль поведінки. Такі люди можуть володіти вогнепальною зброєю, оскільки вважають, що світ жорстокий, і лише вони самі можуть себе захистити. Вони вважають себе за королів і не визнають нікого і нічого вище за себе.