ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

ДИВОВИЖНІ ФАКТИ

Японська гравюра

Японський живопис - маловідома сторінка мистецтва для шанувальників прекрасного в Україні. Дивлячись на японську гравюру, відкриваєш для себе новий світ і час..
У світовій культурі багато скарбів, майже невідомих широкому загалу українців, або ж яким українці ще не склали ціни. До таких скарбів, безперечно, належить традиційна японська культура. Навіть освічені, ерудовані індивіди, часто або зовсім не розуміються у японській культурі, або ж знають її вкрай поверхово.      Читати далі ...

Найшвидший транспорт на планеті обганятиме навіть літаки

Амеріканська фірма Hyperloop Transportation Technologies ("Технології транспортування гіперлупами") перейшла до практичної реалізації проекту, який революціонізує систему пасажирських і вантажних перевезень і може стати транспортом майбутнього. Ідею такого транспорту запропонував американський мільярдер Елон Маск. Вона полягає в тому, що капсула носій, в якій будуть перебувати пасажири, рухається по стальній трубі на повітряній подушці, тобто не має жодного контакту і тертя з нею. Для ще більшого зменшення спротиву повітря тиск в трубі зменшується до одного відсотка у порівнянні зі звичайним атмосферним тиском.
Це дозволить здійснювати подорожі з надзвуковою швидкістю -до 1200 кілометрів на годину. Для порівняння, сучасні пасажирські літаки літають зі швидкістю 850-950 кілометрів на годину. Гіперлуп (у перекладі з англ. - "гіперпетля") може для початку використовуватися на трасах між сусідніми містами, адже відстань у 140 кілометрів він долає лише за 10 хвилин. Перші випробування з пасажирами нового транспортного засобу заплановані на кінець 2018 - початок 2019 року.
За матеріалами газети "Україна молода" від 29 березня 2017 року

Винаходи, таємницю яких не розкрито і досі

Незважаючи на відсутність передових технологій та інтенсивного розвитку науки, в давнину було винайдено чимало речей, які виходять за рамки сучасного розуміння. Багато з них учені не можуть відтворити до сих пір. Ось деякі з них:
1. Антоніо Страдіварі - творець музичних інструментів, найзнаменитіші з яких - скрипки. До наших днів їх дійшло трохи більше 700. Неймовірне по чистоті і глибині звучання робить кожен інструмент Страдіварі унікальним. Минуло майже 300 років з дня смерті італійського майстра, а його творіння до сих пір живі. Більш того, скрипки майже не постаріли, і їх звучання не погіршилося. Дослідники досі губляться в здогадках, як Страдіварі вдавалося досягти таких висот в їх виготовленні. Існує кілька популярних версій. Одні вважають, що вся справа в формі. Антоніо Страдіварі подовжив корпус інструменту, а всередині зробив заломи. Інші вчені схиляються до версії про особливі матеріалах, з яких майстер робив скрипки: нижні деки виконувалися з клена, а верхні - з ялини. Треті стверджують, що вся справа в особливості просочення.      Читати далі ...

Досвід бібліотек Німеччини

Книги, які самостійно рухаються по полицях, відбиток пальця замість читацького квитка і картини славетних живописців у тимчасове користування…
Поки скептики стверджували, що через розвиток Інтернету бібліотеки скоро перестануть існувати, міська бібліотека в німецькому Штутгарті перетворилася на центр технологій майбутнього. Відвідувачі йдуть сюди натовпами. Лише за півтора роки роботи в новій будівлі число її читачів збільшилася в півтора рази, що цілком зрозуміло.
Відчуття, що потрапив в майбутнє. Тут навіть кабіни гардероба відкриваються по відбитку пальця читача, а видача і прийом книг повністю автоматизовані. Всі книжки, CD і DVD диски та інші бібліотечні матеріали можна здати без пред'явлення будь - яких документів. Комп'ютер сам все розпізнає по чіпу.
Двері в одне з приміщень бібліотеки відкрита цілодобово. Це відділ для тих, у кого безсоння. У спеціальних камерах зберігання знаходяться приблизно п'ятдесят книг, щоб вгамувати нічну спрагу читання. Потрібен тільки електронний читацький квиток.
Такої системи більше немає ніде у світі. Книги і диски автоматично сортуються і відправляються в подорож по поверхах і відділах. Спостерігати за цим через скляні стіни так само цікаво, як за іграшкової залізницею. Ідеальна точність і царство порядку.      Читати далі ...

Автобуси без водіїв

У Сінгапурі планують випробувати автобуси без водіїв. Незвичайні транспортні засоби будуть курсувати між університетом та бізнес-парком. Автономні електричні "човники" під назвою Navia були створені французькою компанією Induct Technology. Нові транспортні засоби будуть ходити по 2-кілометровому маршруту в рамках пілотного проекту з використання працюючого без водія громадського транспорту.
Машини Navia вміщують 8 пасажирів. Для того, щоб дістатися до потрібного місця, необхідно вибрати мету призначення за допомогою сенсорного екрану. Транспортний засіб рухається по дорозі з максимальною швидкістю 20 км / год.
Для управління Navia не потрібен водій: в машині використовуються чотири лазерних сканера LIDAR (Light Detection and Ranging) і стереоскопічні камери, за допомогою яких будуються тривимірні карти в режимі реального часу. Завдяки цьому автобус рухається лише по своїй смузі і маневрує при необхідності, забезпечуючи безпеку руху. На відстані до 50 метрів комп'ютер розрізняє нерухомі і рухомі перешкоди, обчислює швидкість об'єктів, а також очікувану траєкторію їх руху. Після завершення маршруту і висадки пасажирів, робот самостійно повертається на станцію бездротової зарядки, звідки відправляється на нове коло. Вбудовані акумулятори забезпечують його автономним харчуванням протягом 15-18 годин, після чого необхідно заряджати батареї. Для пересування Navia не потрібні ні рейки, ні наземні проводи, ні особливе дорожнє покриття. Кожен "безпілотник" від Induct Technologies коштує приблизно 170 тисяч євро.
Якщо експеримент виявиться вдалим, подібні транспортні засоби будуть використовуватися і в інших районах Сінгапуру дпя перевезення пасажирів на невеликі відстані.

Чайник майбутнього

Оточуючі людину речі стають все "розумніші", пропонуючи нові функції, які раніше було складно собі уявити. Наприклад, звичайний чайник, який деякі люди досі ставлять на вогонь, а про "готовність" окропу орієнтуються по звуку свистка, працюючого під впливом "старомодного" пара, скоро будуть показувати гостям як сувенір на кшталт самовара.
Адже вже зараз можна купити набагато більш просунутий пристрій, що зігріває воду - iKettle, який, крім іншого, володіє вбудованим Wi-Fi-модулем. Завдяки цій особливості чайником можна керувати за допомогою смартфона. Тепер про закипання буде повідомляти не свисток, а повідомлення на екрані телефону.
Крім того, за допомогою спеціального додатку для iOS та Android можна налаштувати час включення чайника, щоб до сніданку вас вже чекав гарячий чай. Можна налаштувати чайник так, щоб він зберігав певну температуру води. Причому, можна вибрати навіть режим зігрівання води для певних цілей. Наприклад, для заварювання зеленого чаю вода повинна бути зігріта до 80 градусів.
Сам iKettle знаходиться у корпусі з нержавіючої сталі, в носику передбачений фільтр. Ціна на цей пристрій - $160.

Перли- дива природи

Перли - найбільш поетичний самоцвіт і, напевно, перший дорогоцінний камінь, який став відомий людству. Він не потребує обробки. І в цьому його суттєва відмінність. Делікатний перламутровий мерехтливий блиск, який грає всіма кольорами веселки, відразу зробили перли улюбленцем правлячих осіб імперій всього світу. Цей камінь любили Семіраміда і Клеопатра, Нерон і Калігула, Олександр Македонський і Єлизавета I. .. Та й неможливо перерахувати всіх іменитих обожнювачів перламутрових кульок, бо їм немає числа.
Походження цього каменю теж завжди було оповите легендами. Його називали і застиглими краплями роси, і сльозами морських німф. У Древній Греції перли вважали краплями, що впали з волосся богині кохання Афродіти, коли вона вийшла з піни морської.
У Київській Русі, де більша частина дорогоцінних каменів мала іноземне походження , перли любили більше всіх як споконвічно рідній камінь. Слов'янська легенда пояснює походження самоцвіту тим, що це скам'янілі краплі води, які стекли з віночка водньої квітки і потрапили в мушлю. Причому крапелька з віночка кубушки, яка скотилася на заході сонця, стає золотистою перлиною; крапелька з віночка лотоса, що впала на світанку, перетворюється в ніжно -рожевий камінь, а крапля з віночка латаття падає опівдні, і перлина така нібито має сріблястий відтінок.
Цей самоцвіт входив до трійки найдорожчих разом з рубіном і смарагдом. За право володіти багатими перлами затоками велися кровопролитні війни.
Найбільша перлина у світі, яку тільки знаходили люди, зветься "Головою Аллаха", бо має форму, що нагадує голову в чалмі. Вона була знайдена в 1934 р. на Філіпінах, і вага її складає 6,4 кг.
Дивно, що перли ні в ті часи, коли хрестоносці знаходили його в коморах індіанських храмів, ні сьогодні, коли сучасні технології дозволяють вирощувати штучні перлини будь-якої форми і будь-якого кольору від фіолетового до яскраво -рожевого, не знецінилися. Можливо тому, що незважаючи на всі наукові вишукування, народження перлів, як і раніше, залишається дивом: фактично з нічого виростає протягом лічених років чудовий дорогоцінний камінь.