ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА
                                  

"Волонтерський рух"

У 1985 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала 5 грудня відзначати Міжнародний день волонтера в ім’я економічного та соціального розвитку (International Volunteer Day for Economic and Social Development) або, більш коротко і зрозуміло, — Міжнародний день волонтера. Адже благородна мета руху добровольців — чинити позитивний вплив на соціальний розвиток суспільства шляхом реалізації індивідуальних і колективних ініціатив. Відтоді в більшості країн світу щороку проходять найрізноманітніші заходи, спрямовані на популяризацію волонтерського руху.

Саме слово «волонтер» походить з французької мови та дослівно означає «доброволець». Спочатку так називали виключно людей, які за власним бажанням вирішили вступити на військову службу. Потім, вже у XX сторіччі сфера вживання цього слова значно розширилася: воно стало позначати будь-яку добровільну, суспільно корисну діяльність.

У 2011 році було прийнято Закон України «Про волонтерську діяльність». У цьому нормативно-правовому акті було дано наступне тлумачення волонтерської діяльності: це «добровільна, безкорислива, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами та волонтерськими організаціями шляхом надання волонтерської допомоги».

"Експрес-інформація «Волонтерство в цифрах»"

1. У 2013 році країнами-лідерами за кількістю волонтерів стали Індія (157 млн. осіб), США (115 млн. осіб) та Індонезія (52 млн.). А за розповсюдженістю волонтерства, тобто відсотком людей, які займаються добровільництвом, трійка лідерів виглядає наступним чином: Туркменістан (57%), Шрі-Ланка (46 %), США (45%). Це ще раз свідчить про те, що волонтерство залежить не тільки й не стільки від рівня економічного розвитку в країні, скільки від бажання людей допомагати один одному, від ментальності та системи цінностей, притаманних тій чи іншій культурі.

2. Європейськими лідерами у сфері молодіжного волонтерства є Великобританія, в якій 24% молоді займається добровільною, неприбутковою діяльністю на користь громади, Німеччина з її 23% та Франція з 19%.

3. Цього року у світовому рейтингу благодійності за показником волонтерської активності Україна посіла 26 місце.

4. Близько 70% добровольців беруть участь у волонтерських програмах з метою отримати новий погляд на життя, людей, роботу.

5. Вісім з десяти людей кажуть, що вони стали волонтерами з почуття глибокого співчуття до нужденних людей.

6. Серед волонтерів переважну більшість — близько 80 % — складає молодь віком від 15 до 19 років.

7. Жінки частіше виконують суспільно корисну роботу на добровільних засадах. Адже, за статистикою, на одного чоловіка-волонтера припадає, в середньому, три жінки.

8. У більшості країн Європи найчастіше волонтери займаються фандрейзингом (близько 27%), приготуванням і роздачею їжі (23%), виконанням робіт або допомогою з транспортуванням (20%), добровільництвом у сфері освіти (19%).

9. У США у більш ніж третині американських сімей волонтерство — частина сімейного життя. У цій країні навіть святкується День сімейного волонтерства (Family Volunteer Day), який відзначається в суботу перед Днем подяки. Це свято об’єднує родини, які бажають робити добрі справи разом.

10. Вчені довели, що волонтерство є корисним для здоров’я. Вчені з Медичної школи Університету Ексетера виявили, що люди, які регулярно беруть участь у волонтерській діяльності, мають на 20% нижчий ризик передчасної смерті в порівнянні з тими, хто ніколи нею не займався. Огляд 40 міжнародних досліджень встановив, що допомога іншим також пов’язана з позитивним впливом на психічне здоров’я і підвищенням рівня щастя.