ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

"Бібліотека на сторожі кібер-безпеки"

Чудовий за змістовною наповненістю та надзвичайний за емоційним впливом тренінг на тему "Сучасні загрози Інтернету" відбувся в нашій бібліотеці в межах інформаційної кампанії "#СтопБулінг". Гостями та експертами стали працівники Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

Півтори години корисного спілкування, спрямованого на ознайомлення молоді з небезпеками, які чекають нас у всесвітньому павутинні: тролінг і флеймінг, хепіслепінг і булінг, інтернет-шахрайство та нав'язливий веб-серфінг. А ще грифери та інші кібер-хулігани.

Важливо те, що юнаки та дівчата з неослабною увагою не тільки слухали, але й активно обговорювали власні ситуації потрапляння під вплив різних Інтернет-небезпек. Кожен мав змогу поділитися своїм життєвим досвідом, а також ефективними лайфхаками та позитивними кейсами стосовно того, як можна себе вберегти.Увага, якщо для вас деякі поняття виявилися новими або не зовсім зрозумілими, пропонуємо переглянути невеличкий словничок, створений нами спільно з фахівцями територіального управління юстиції.

Веб-серфінг - одна з форм залежності від Інтернету, яка полягає у нескінченному перегортанні інтернет-сторінок без будь-якої усвідомленої причини.

Грифер - це гравець, який намагається завдавати моральної або матеріальної шкоди іншим користувачам он-лайн ігор. Гра, в якій найбільш поширене поняття "грифер", - це Minecraft.

Кібербулінг - цькування в Інтернеті шляхом надсилання повідомлень, публікації образливих коментарів та зображень. Використовувати можуть електрону пошту, месенджери, соціальні мережі та навіть онлайн-ігри.

Тролінг (trolling - ловля риби на блешню) - розміщення в Інтернеті (на форумах, у блогах тощо) провокаційних повідомлень з метою викликати флейм, тобто конфлікти між учасниками, взаємні образи.

Фішинг - отримання доступу до конфіденційної інформації користувача (логінів, паролів, даних платіжних карток).

Флеймінг . Улюблений метод "тролів" (провокаторів) у мережі - флеймінг (від англ. flaming - пекучий, гарячий, полум 'яний) - обмін короткими гнівними і запальними репліками між двома чи більше учасниками, використовуючи комунікаційні технології. Частіше за все розгортається в "публічних" місцях Інтернету: на чатах, форумах, у дискусійних групах.

Обмовлення або зведення наклепів - розповсюдження принизливої неправдивої інформації з використанням комп'ютерних технологій. Це можуть бути і текстові повідомлення і фото, і пісні, які змальовують жертву в шкідливій, інколи сексуальній манері. Жертвами можуть ставати не тільки окремі підлітки, трапляється розсилка списків, створюються спеціальні "книги для критики",в яких розміщуються жарти про однокласників, наклепи. Обираються мішені для тренування власної злоби, зливання роздратування, переносу агресії тощо.

Хепіслепінг (happy slapping - щасливе ляскання, радісне побиття) - назва походить від випадків в англійському метро, де підлітки били перехожих, тоді як інші записували це на камеру мобільного телефону. Тепер ця назва закріпилася за будь-якими відеороликами з записами реальних сцен насильства. Ці ролики розміщують в Інтернеті, де їх можуть переглядати тисячі людей, без згоди жертви.

N.B.! Починаючись як жарт, хепіслепінг може завершитись трагічно, як це сталось із 18-річним Трістоном Крістмасом, якого група хлопців побила для того, щоб зняти відео для Інтернету, а коли він, ударившись головою, помирав кинутий на підлозі, вбивця і спостерігачі пішли продовжувати вечірку. З'явилось поняття буліцид - загибель жертви внаслідок булінгу, який вважається злочином, і хепіслепінг, якщо призводить до таких трагічних наслідків.