ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

Обласний флеш-семінар «Національно-патріотичне виховання в сучасних умовах як засіб формування громадської позиції молодого покоління»

24 серпня 2016 року наша держава відзначила досягнення дуже особливого історичного рубежу – 25-річчя своєї Незалежності. Втім, в нинішній умовах надскладних геополітичних, економічних, соціальних і культурних викликів, які постали перед Україною, ця знаменна дата стала приводом не тільки для святкування, але й для пошуку нових ефективних шляхів консолідації українського суспільства на засадах патріотизму та громадянської активності.

Тому невипадково темою приуроченого до 25-річчя Незалежності України обласного флеш-семінару, який 22 вересня 2016 року Харківська обласна бібліотека для юнацтва провела для фахівців юнацьких структурних підрозділів Харківщини, стало «Національно-патріотичне виховання в сучасних умовах як засіб формування громадянської позиції молодого покоління».

Враховуючи ж складність обраної проблематики та орієнтованість семінару на пошук інноваційних стратегій організації національно-патріотичного виховання в бібліотеці, на учасників заходу чекала надзвичайно різноманітна в змістовному розрізі програма.

Отож, відразу після привітання колег адміністрацією Харківської обласної бібліотеки для юнацтва, марафон швидких і при цьому змістовно насичених виступів за всіма канонами флеш-формату навчання розпочав кандидат історичних наук, доцент, вчений секретар Вченої ради Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України Антон Володимирович Меляков. У своїй доповіді, присвяченій становленню та утвердженню України як незалежної держави, Антон Володимирович особливу увагу приділив значенню вітчизняних бібліотек у системі національно-патріотичного виховання молоді, а відповідно і зміцненні української державності.

Далі на бібліотечних фахівців чекала не менш цікава розмова про українські народні традиції як джерело збагачення духовної культури молодого покоління. Прочитала ж лекцію на цю тему видатна дослідниця фольклорних традицій Слобожанщини і засновниця фестивального фольклорного руху на Харківщині – завідувач кафедри українського народного співу Харківської державної академії культури, заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор Віра Миколаївна Осадча. Втім, окрім вдячності пані професорці за її надзвичайний за інформативністю та емоційністю виступ, і організатори, і всі слухачі семінару залишились вдячні Вірі Миколаївні за цінний подарунок – примірники її навчального посібника «Обрядова пісенність Слобожанщини», які відтепер будуть у фондах публічних бібліотек міста й області, чим не тільки радуватимуть користувачів, але й допоможуть фахівцям у популяризації української народної культури серед молоді.

Тим не менш, поняття патріотизму, звісно, не вичерпується виключно знанням історії та культури своєї Батьківщини. Адже любов до рідної землі – це й, наприклад, уміння берегти її природні ресурси, тим паче, в умовах загострення екологічних проблем. Саме тому дуже доречним у програмі семінару став виступ керівниці проекту «Ecolanding» Наталії Фесенко. Цей проект покликаний формувати екологічну культуру молодого покоління і відповідні навички, що ґрунтуються на ставленні до природи як до унікальної цінності. Отож, саме на досвіді виховання за допомогою інтерактивних формі засобів екологічно доцільної поведінки дітей і молоді, зокрема навичок сортування сміття, і зосередила свою увагу пані Наталія. А на завершення свого виступу продовжила прекрасну ініціативу дарування бібліотекам цінних начальних матеріалів. У випадку проекту «Ecolanding» ними стала яскрава поліграфія, що містить чітку і зрозумілу для підростаючого покоління інформацію про сортування сміття.

Але на цьому тему екологічного виміру патріотизму не було вичерпано. Адже 2016 року Україна вшановує 30-ті роковини Чорнобильської катастрофи. І ця дата, як ніколи, актуалізує проблему виховання відповідального ставлення до енергетичних ресурсів своєї держави та навичок енергозбереження в якості неодмінних складових патріотичної свідомості. Цю тему чудово розкрила у своєму виступі ще одна гостя семінару – Любов Негатіна, керівниця Чорнобильської історичної майстерні, яку було відкрито 2012 року Міжнародним освітнім центром Дортмунда спільно з Харківською міською громадською організацією «Союз Чорнобиль» і Німецько-українською партнерською мережею. Одним з найважливіших покликань цього проекту є збереження пам’яті про Чорнобильську катастрофу та просвітницька діяльність у цьому напрямку. Тому Чорнобильська історична майстерня має великий і непересічний досвід у роботі з молоддю, яким і поділилась пані Любов. Наостанок же вона подарувала всім присутнім каталог виставки «Чорнобиль: Люди-Місця-Солідарність-Майбутнє», яку було створено до 25-х роковин Чорнобильської трагедії і яку було представлено в 50 містах Європи (наразі частина цієї мультимедійної експозиції перебуває в Чорнобильській історичній майстерні).

Після цього настала черга підбиття підсумків такого насиченого новими знаннями, ідеями та знайомствами заходу. У форматі короткої презентації «Сучасна бібліотека та патріотичне виховання: комплексний підхід» це зробила заступник директора з менеджменту та проблемно-аналітичних питань ХОБЮ Марія Медведська, ще раз акцентувавши увагу колег на необхідності цілісного розуміння поняття «патріотизм» в організації відповідної культурно-освітньої роботи.

Втім, остаточно завершився цей чудовий день для багатьох учасників семінару запропонованою організаторами і пані Любов’ю Негатіною «родзинкою» навчально-культурної програми – відвідинами Чорнобильської історичної майстерні. Там, окрім екскурсії експозицією виставки «Чорнобиль: Люди-Місця-Солідарність-Майбутнє», на всіх чекав ще один цінний сюрприз-подарунок – у вигляді книги «Утраченные города. Сломанные судьбы», яка розповідає про життя ліквідаторів-переселенців і ті місця, які через радіаційне зараження більше не придатні для використання людьми. Отож, дякуючи Чорнобильській історичній майстерні, ця книга теж потрапить у фонди багатьох бібліотек Харківщини і стане надзвичайно корисним матеріалом для висвітлення масштабів і наслідків Чорнобильської трагедії.

Ну а наостанок Харківській обласній бібліотеці для юнацтва, враховуючи цікаву програму семінару, її насиченість яскравими виступами неординарних спікерів, а також рекордну кількість цінних дарунків, отриманих учасниками, залишається тільки констатувати успішне завершення своєї головної методичної події року, дякувати всім, хто долучився до неї і чекати результатів навчання у вигляді піднесення роботи з патріотичного виховання молоді в бібліотеках Харківщини на новий рівень якості та ефективності.