ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА


  

"Заборонені книжки"

У кінці вересня у світі проходить своєрідний захід - Тиждень заборонених книг. Організатори відстоюють право кожного на вільне читання і надають доступ до літератури, що має, завдяки старанням цензорів і охоронців моралі, підмочену репутацію.

Цензура була завжди і скрізь. Втім, ніколи, ніде і нікому не вдавалося повністю заборонити яку-небудь книгу, адже те, що не можна було видати, приміром, в США, спокійно друкувалося у Франції, і навпаки. Дивовижне інше: в списках шкідливих книг іноді опинялися абсолютно несподівані твори. Наприклад, "Аліса в країні чудес" Люіса Кэрролла. Казку заборонили в 1931-му в Китаї, визнаючи, що антропоморфні звіри, що говорять, - це зневага людської гідності. А в Данії наприкінці XVIII століття заборонили переводити і друкувати "Страждання юного Вертера" Гете - мовляв, книга провокує молодь до самогубства. Нижче пропонуємо увазі читачів дуже скорочений список "найнебезпечніших" книг, які були заборонені в різних країнах.

БІБЛІЯ

Під забороною виявлялися окремі її редакції і переклади національними мовами. Так, в Іспанії заборонено було видавати Книгу книг на іспанській мові з XVI по XIX століття. А в Північній Кореї Біблія заборонена й досі.

"КАНДИД" ВОЛЬТЕР

Це класичний французький роман, що висміює все, що вважалось священним в епоху Просвітлення: церкву, філософів, армію і правителів. За допомогою сатиричних прийомів і іронічних фраз Вольтер усього лише спробував показати героя, який намагається знайти кращий з можливих світів. Відразу після виходу з друку в 1759 році Велика женевська рада заборонила цю книгу, але в тому ж році було продано понад 30 тисяч примірників.


"ДИВОВИЖНИЙ НОВИЙ СВІТ" ОЛДОС ХАКСЛИ

Твір був задуманий як пародія на роман Герберта Уэллса "Люди як боги". У 1932 році автор підняв такі суперечливі і актуальні і сьогодні теми, як тотальна індустріалізація, явне розділення суспільства на шари, а також втрата индивидуальності багатьох людей. В Ирландії причиною для заборони стали суперечливі судження про появлення в цей світ дітей. А в США книгу "забанили" через те, що твір наповнений "занадто негативними думками".


"ПЕРЕТВОРЕННЯ" ФРАНЦ КАФКА

Головний герой Грегор, прокинувшись одного чудового дня, раптом розуміє, що якимось чином перетворився на жука. І хоча він фінансово допомагав сім'ї і був улюбленчиком серед родичів, незабаром всі починають про нього забувати. Книга довгий час була під забороною в Чехословакиї і СРСР."ГРОНА ГНІВУ" ДЖОН СТЕЙНБЕК

За своє творіння письменник отримав Пулітцерівську премію, якою нагороджуються кращі літератори. Основа сюжету - це події, які постали за тією, що обрушилася на США і деякі інші держави під час Великої депресії 1929-1932 років. Особливо явно її наслідки вплинули на нижчі верстви населення, які жили в селах. Книгу «на ура» прийняли в письменницькому середовищі, але влада богатьох американських штатів заборонила твір "за несхвальне зображення місцевих жителів".

"БІЙНЯ НОМЕР П'ЯТЬ ИЛИ ХРЕСТОВИЙ ПОХІД ДІТЕЙ" КУРТ ВОННЕГУТ

Головний герой - солдат з Америки, що отримав контузію і потрапив у німецький полон. Його і інших полонених тримають в старій дрезденській скотобійні, нумерованою цифрою "5". Після початку найсильнішого бомбардування герой разом зі своїми сусідами по камері вирішує сховатися у подвалі, в якому до нього приходять жахливі видіння. Він бачить сцени з минулого і навіть майбутнього, а також день своєї смерті. Деякі описи були визнані настільки похмурими і негативними, що влада США вирішила заборонити книгу, щоб не травмувати психіку дітей.

"1984" ДЖОРДЖ ОРУЕЛЛ

Роман про тоталітарний світ майбутнього, опублікований в 1949-му, на наступний же рік був заборонений в СРСР, оскільки Сталін угледів у творі сатиру на свій режим. Під час Карибської кризи 1962 року книга трохи не потрапила під заборону в США і Великобританії, оскільки події роману відбуваються в умовах третьої світової війни."ЛОЛІТА" ВОЛОДИМИР НАБОКОВ

Роман про потяг дорослого чоловіка до 12-річної дівчинки був заборонений у Франції, Великобританії, Аргентині, Новій Зеландії, ЮАР як край непристойний. А ось в США офіційної заборони не було, хоча, наприклад, редактор американського видавництва "Сандей експрес" заявив, що роман Набокова "найбрудніша книга", яку йому довелось читати. Усі віддруковані примірники були вилучені і знищені. Кращої реклами не можна було і бажати.


"САТАНИНСЬКІ ВІРШІ" САЛМАН РУШДИ

У романі, опублікованому в 1988 році, розповідається про життя іммігрантів, що покинули рідну Індію, в Англії. Один герой починає нове життя, а у іншого, навпаки, все руйнується. Здавалося б, нічого поганого тут немає, але багато хто вважав блюзнірством відношення автора до ісламу. З цієї причини книга заборонена у багатьох мусульманських державах і інших країнах. Так, жителі Венесуели за її прочитання можуть отримати 15 місяців арешту, а в Японії продавців і читачів штрафують.

Читайте також