ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА
                                  

Ізраїльська письменниця Діна Рубіна

Презентуємо вам ще одну зірку сучасної прози: Ізраїльська письменниця Діна Рубіна. Сучасна преса характеризує її творчість незграбним оксюмороном: "найтиражніша з некомерційних письменників". Їй, насправді великій письменниці, що стоїть в одному ряду з класиками Гончаровим, Купріним, Шукшиним, вдалося неймовірне: вона елітарна, як високе мистецтво, і вона - всенародна, як справжня література. Її мовою захоплені і фахівці, і студенти; хитросплетіння її сюжетів заворожують і домогосподарок, і рафінованих інтелектуалів; герої її романів зрозумілі кожному- і дивні для всіх.

Романи Рубіної завжди гостросюжетні. Дбайливий автор, вона не залишає свого читача нудьгувати над багатосторінковим ліричними відступами, не дозволяє героям надмірно філософствувати або резонерствувати, не повчає і не лікує - вона майстерно плете строкату тканину розкішного оповідання, багатого, як перський килим, тонкого, як валенсійський шовк, хитромудрого, як єврейський орнамент. Події в рубінських романах змінюють один одного із захоплюючою швидкістю, часові пласти зміщуються і згортаються, як у калейдоскопі. Романи цієї письменниці завжди інтелектуально насичені.

Ні однієї енциклопедичної статті ви не отримаєте настільки масштабну інформацію про живопис, про літературу, про скульптуру, про лялькарство, про почеркознавство, і все це - в подробицях, з таємницями і секретами майстерності - її герої завжди неординарні, болісно талановиті або простодушно геніальні, і читач, хоче він того чи ні, змушений тягнутися до їхнього рівня. Втім, чому змушений? Підняти свого читача до висот елітарного мистецтва у Рубіної виходить легко і просто, граючи, і до середини книги вона вже на рівних з ним обговорює техніку імпресіоністського живопису або тонкощі гіпсової ліпнини.

Але саме захоплююче в романах Діни Рубіної - Історія. Вона живе і дихає на сторінках її книг, заглядає у вікна, стукає у двері, причому історія як близька- ось наше з вами дитинство, ось дитинство наших батьків,дане у пізнаванних, рідних серцю, інтимних деталях; так і далека - Христофор Колумб і Спіноза, Леонардо да Вінчі і святий Бенедикт, ленінградська блокада і голокост, ось воно, поруч, тільки руку простяг нути; в долях наших знайомих, рідних, близьких, в долях улюблених рубінських героїв. Унікальний дар письменниці - одним штрихом, однією деталлю, одним мазком намалювати приголомшливої правду полотно: ось німці прикладами в спину женуть по курній дорозі голу чорняву дівчину, ось збожеволіла від страху осиротіла єврейська малеча мчить босоніж по розпеченій толедській бруківці, ось - отупілим від голоду поглядом дівчисько дивиться на мертву бабусю…

Історія Діни Рубіної - завжди історія людини і його сім`ї, і ніколи - не історія базисів, надбудов, класів, формацій і економічних подробиць. Напевно, саме тому неможливо не захопитися Діною Рубіною бо про що б вона не писала, вона пише про кожного з нас. Дивна властивість по-справжньому великої літератури. І це чудово, що вона ще й "тиражна".

Найвідоміші твори: роман "Насонячному боці вулиці" - розповідає про Ташкент 40 -60 років ХХ ст., роман "Ось йде Месія!", за який письменниці присуджено Премію Спілки письменників Ізраїлю; роман " Почерк Леонардо", в якому розповідається про дівчину, що володіє надзвичайними, дивовижними здібностями, пишучої "дзеркальним почерком", подібним з почерком Леонардо да Вінчі; та ще близько тридцяти дивовижних творів. Але мені хотілося б презентувати найкращій, на мій погляд, твір авторки - "Синдром Петрушки". В цьому романі Рубіна здійснила неможливе - з`єднала три різні жанри: захоплюючий одночасно майже готичний роман про ляльок і ляльководів, з`єднуючий разом полюси історії та мистецтва, сімейний детектив і психологічну драму, яка прослідковується від яскравих дитячих та юнацьких спогадів до зрілості. Пристрасті тут "шматують" героїв. Людина і лялька, ляльковод й бунтівна лялька; людина, як лялька, в руках долі, в руках Творця, в покорі сімейній спадковості - ця глибока і многогранна метафора повернута автором найрізноманітнішими гранями, які сходяться прямолінійними аналогіями.

Майстерність же літературного "живопису" Рубіної, пейзажного чи портретного, як завжди, на висоті: немов їси шматочками духмяне, смачне повітря й задихаєшся від задоволення.

Цей роман був екранізований в 2015 році. Головні ролі виконали Євген Миронов та Чулпан Хаматова.

Представлені сьогодні твори - це мала крихітка перлів у великому океані сучасної пози. Взагалі, у кожної мислячої людини повинен бути "свій" письменник, той, якому беззастережно довіряєш з першої хвилини знайомства. Кожного разу, коли читаю хорошу книгу, буваю дуже вражена: як люди (а письменники теж люди) можуть створювати такі шедеври. Безумовно, всі письменники - це люди з Божою іскрою в серці. А що може бути краще, ніж прочитати цікаву чи повчальну, веселу чи трагічну історію, яку розповідає письменник?

Читайте також