ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА
                                  

Кращі українські книги про АТО

Літературні смаки українців за останній рік змінилися: за дослідженнями експертів компанії GfK Ukraine, за останній рік вітчизняних читачів найбільше цікавили книги про Майдан, анексію Криму та АТО.

Уже понад два роки Україна переживає страшні події у своїй історії. На cході країни триває війна. Війна підступна і неоголошена. Гинуть кращі сини…

Про події на сході країни можна дізнатися не тільки з новин, але і з книг. Найбільше інформації _ у журналістів,. Крім співробітників ЗМІ за опис і осмислення цієї війни беруться волонтери та письменники. Деякі з них побували на передовій, інші _ пропустили події через власну уяву.

Сьогодні таких книг зо три десятки, як художнього так і документального характеру. Про деякі із них ми вже давали інформацію. Пропонуємо вам підбірку кращих книг про АТО.

Євген Положій, «Іловайськ» «Фоліо», 2015

Книга складається з 16 новел _ історій про солдатів, які пережили «Іловайський котел». В основі кожного оповідання _ спогади бійця, що став учасником найжахливішої поразки української армії за всю війну на Донбасі. Автор намагався точно, наскільки це дозволяє жанр новели, передати історії солдатів, у більшості персонажів є прототипи.

Українські військові чини, дії яких призвели до Іловайської трагедії, показані в книзі в дуже непривабливому вигляді. Історії бійців, взяті за основу оповідань, _ захоплюючі, несподівані, парадоксальні.

Книга побачила світ у річницю «Іловайського котла». Новинку було опубліковано одночасно українською та російською мовами: автор записував історії ветеранів тією мовою, якою вони їх розповідали, а потім перекладав.

Богдан Жолдак, «УКРИ» АБА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015

Кіноповість, або бойова проза, як її називає автор, розповідає про сучасну війну і сучасних героїв _ учасників воєнних дій. Всі вони – «укри», таке прізвисько в 2014 році дали українцям сепаратисти на Донбасі. Для написання книги письменник багато спілкувався з бійцями АТО.

Головна сила «укрів» _ у гуморі. Герої твору нагадують козаків, які навіть у найнебезпечніших ситуаціях зберігали здатність відчайдушно жартувати над ворогами і смертю, захищаючи свою землю і честь І саме гумор допомагав психологічно впливати на супротивників та перемагати їх.

Книга складається з великої кількості маленьких епізодів, іноді навіть гіперболізованих. Для створення екшену Богдан Жолдак використовував особливий динамічний стиль, схожий на кіномову: художньо спрощений, але з детальним описом ситуацій. Для читачів майже всіх поколінь.

Марія Матіос, «Приватний щоденник. Майдан. Війна» ЛА «Піраміда», 2015

Відома письменниця і народний депутат України Марія Матіос відійшла від звичної для неї художньої прози і в документальному стилі змалювала події в країні з 31 листопада 2013 до липня 2015 року.

Автор стверджує, що в книзі немає жодного вигаданого імені чи сюжету, а тільки лише те, свідком або учасником чого воно була, _ починаючи з участі в подіях на Майдані і закінчуючи поїздками в зону АТО з гастролями і гуманітарною допомогою.

Письменниця зворушливо описує історії українських сімей, життя яких болісними втратами і глибокими ранами назавжди змінили Майдан і війна. А ще _ свої власні історії «про конкретні битви за дуже конкретних людей», яким допомагала у важку хвилину: у СІЗО, судах, лікарнях і розгромлених містах.

Максим Бутченко, «Художник війни» «Фоліо», 2015

У вересні вийшла перша книга українського журналіста родом із-під Луганська Максима Бутченка "Художник війни", яка стала одним із перших романів, присвячених війні на сході України.

Дія роману починається в грудні 2013 року. У романі розповідається про військові будні простих жителів «республік». У автора є своє бачення причин, що спонукали їх стати прихильниками «русского мира», і він намагається донести його до читача.

У центрі сюжету — стосунки двох братів Антона і Сергія, які жили у невеликому шахтарському містечку на Донбасі. Один із них мріє займатися живописом, але стає шахтарем, а згодом бере в руки зброю і йде воювати за сепаратистів. А другий — успішний програміст, що працює в Німеччині й підтримує офіційну українську владу.

Це художня книга, що місцями перетікає у документальну. Практично за кожною подією та персонажем тут криється реальна історія життя. Правда, герої тут названі іншими іменами.

Ольга Кашпор, «Війна очима ТСН. 28 історій по той бік камери» Видавництво «Основи», 2015

Ця книга є спробою панорамного погляду на перебіг воєнних подій на Донбасі 2014-2015 р. р. у баченні журналістів Телевізійної Служби Новин. По суті, книга - всього лише безжалісне відображення війни, яка відправила у небуття тисячі людей, позбавила власних будинків сотні тисяч, посіяла страх в серцях мільйонів. І тому книга викликає трепет.

"Війна очима ТСН" занурює читачів у події цього божевільного для України року. Ми бачимо події очима операторів і фотографів, читаємо розповіді журналістів. Всі вони пройшли конфлікт, де їх зброєю були камера, ручка, блокнот, планшет. Бачили перемоги, братерство, радість, становлення. Бачили кров, смерть, сльози, зраду.

Портрети цих людей, які показали виворіт війни, крупним планом надруковані між розділами. Тепер "Очі ТСН" - їх власні очі, повні смутку і невблаганної рішучості знову і знову висвітлювати важкі події. Більшу частину книги займають фактичні фотографії найстрашніших моментів минулого року. Органічне поєднання авторських есе та фотографій роблять цю книгу одним з важливих документальних свідчень нашого часу.

Валерій Макєєв, «100 днів полону, або позивний «911» Черкаси, 2015

Черкаський правозахисник, волонтер, член виконкому міської ради Валерій Макєєв написав спогади про перебування в полоні. В АТО він їхав з гуманітарною місією: привезти продукти українським військовим і забрати полонених, проте сам потрапив у полон. Більше трьох місяців він провів у неволі на території ЛНР, де не діють закони і правила, а все будується виключно на людських стосунках. Жорстоке поводження ополченців, психологічні допити, приниження, тортури _ все це автор детально виклав у своїй сповіді.
«Неоголошена війна. Невідомі факти і хроніки АТО» КСД, 2015

Девіз видання, підготовленого журналістами «5 каналу» Ольгою Калиновською, Олегом Криштопою, Валентином Трохимчуком, Дарією Феденко та Євгеном Назаренком, _ «Згадати все».

Книгу побудовано за хронологічним принципом: масові заворушення на сході, перші успіхи української армії, Іловайський котел, Мінські домовленості, захист Донецького аеропорту, хитке перемир'я. Вона складається з аналітичних матеріалів, репортажів з лінії фронту та інтерв'ю з реальними героями, цивільними та військовими, які пережили і відчули на собі біль війни.Катерина Сергацкова, Артем Чапай, Володимир Максаков, «Війна на три букви» Фоліо, 2015

В основі книги _ опубліковані репортажі та інтерв'ю Катерини Сергацкової й Артема Чапая про події з 22 лютого 2014 року і до початку 2015-го: про анексію Криму, трагедію в Одесі, антитерористичну операцію на Донбасі.

Автори, які безпосередньо побували в гарячих точках України, намагаються розібратися, що ж відбувається насправді і як правильно назвати ці військові дії: антитерористичною операцією, громадянським конфліктом чи російсько-українською війною.

Катерина Сергацкова досліджувала, чим живуть люди, як трансформувалася їхня свідомість на окупованих і звільнених територіях, її історії _ про переселенців і жителів сходу, про маленьких людей у великій політиці. Артем Чапай зачіпає незручні для політиків питання внутрішніх проблем армії та військових злочинів.

Московський філолог Володимир Максаков описує свою поїздку в ДНР, де потрапив у полон. Це дозволило йому дізнатися, що собою зсередини представляв сепаратистський рух і наскільки визначальною в ньому була участь громадян Росії. Наша бібліотека має цю книгу у своєму фонді.

Світлана Талан, «Оголений нерв» Клуб сімейного дозвілля, 2015

Мирне й спокійне життя, міцна родина, вірні друзі... Усе, що здавалося непохитним, перевернулося догори дном. Війна роздирає навпіл усі зв`язки, і рідні люди й вірні друзі стають ворогами...

Кілька місяців 2014 року Сєвєродонецьк перебував під владою ополченців. Цей короткий проміжок часу став нездоланним для родини Насті Агафонової. Син, запальний прихильник Майдану і патріот України, боротиметься із сепаратистами, а дочка — вступить до ополчення... Так само розійдуться й шляхи друзів Геннадія, нерозлучних змалечку хлопців. Бо війна проходить і по родинах, і по душах..

Світлана Талан — українська письменниця. Пише романи в жанрі «реальних історій», які їй підказує життя. Усі її твори на гостросоціальну тематику. Незмінним лишається єдине: головна героїня її книжок — жінка-українка, вольова, зворушлива, ніжна, чуттєва, яка іноді помиляється, але її завжди веде за собою любов: до чоловіка, до дітей, до батьківщини.

Андрій Цаплієнко «Книга змін» Клуб сімейного дозвілля, 2015

«Війна була неминуча. Ми не хотіли змінюватися. І тому вона почалася». Це слова з обкладинки «Книги змін» Андрія Цаплієнка, військового кореспондента «1+1».

Андрій Цаплієнко від перших днів війни на передовій, знімаючи репортажі на лінії вогню, намагається зрозуміти, чи була вона невідворотною.

До цього Андрій висвітлював конфлікти у багатьох країнах — Колумбії, Непалі, Іраку, Афганістані, Південній Осетії, Македонії, Кашмірі, Ліберії, але завжди повертався до своєї із відчуттям спокою. Майже два роки тому все змінилося.

«Книга змін» Андрія Цаплієнка - це збірка художніх новел і оповідань, в якій розповідається про війну - вона несподівано прийшла в Україну і змінила життя та свідомість мільйонів людей. Герої оповідань пов’язані складною павутиною особистих стосунків одне з одним і з автором. Вони разом з усією країною йдуть дорогою змін — від застою до революції, від Майдану до війни. Історії, які відбуваються з героями, здаються неймовірними, але це нова реальність, у якій потрібно навчитися виживати.

Книга має всі шанси стати в майбутньому одним із літературних документів епохи, у якій нам випало жити.

Сподіваємося, що найтрагічніші сторінки сучасної української історії скоро будуть позаду і ми дізнаватимемося про них лише з книг, які стануть для нас своєрідним нагадуванням: ми не маємо права допустити подібного знову.

Читайте також