ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА
                                  

VI Львівський бібліотечний форум «Бібліотек@ – стратегія розвитку»: Підсумки

Вже традиційно у вересні всі бібліотечні шляхи ведуть до Львова. Адже саме в цей час в Королівському місті у межах Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові» відбувається Бібліотечний форум – без перебільшень, унікальна за розмахом і представництвом подія в культурному житті України. Цей рік також не став виключенням: з 8 по 12 вересня 2015 року Львів вітав Бібліотечний форум вже вшосте.

Харківську обласну бібліотеку для юнацтва на VI Форумі представляла завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Марина Остапович, якій випала нагода на власні очі переконатись не тільки в масштабності події, насиченості запропонованої програми, але й в актуальності обраної цьогоріч для обговорення теми — «Бібліотек@ – стратегія розвитку».

Саме про стратегічну значущість бібліотечної галузі для забезпечення сталого розвитку в Україні, а відтак – і про необхідність прийняття стратегії розвитку самих бібліотек говорили чи не всі спікери Форуму. Так, дуже яскраво подібні тези були озвучені під час пленарного засідання президентом Української бібліотечної асоціації Іриною Шевченко, яка представила широкому загалу щойно розроблений проект «Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року» як загального бачення ролі сучасних бібліотек органами державної влади, місцевого самоврядування, бібліотечними закладами, установами освіти, науки і культури, професійними громадськими об’єднаннями.Продовжити розвивати ідею спільного бачення соціальної місії бібліотек та способів її відображення в певній стратегії бібліотечні фахівці мали змогу і під час інших заходів. Так, в Першій Львівській Медіатеці на цю тему з учасниками Форуму спілкувались директор ЦБС для дорослих міста Львова Любов Цяпало, начальник Управління соціокультурного розвитку регіонів Міністерства культури України Лариса Нікіфоренко та народний депутат України Ірина Подоляк, яка виступила на тему «Сучасна культурна політика: нові ролі держави та громади».

Але одними виступами запрошених експертів обговорення Стратегії в межах Форуму зовсім не обмежувалось. Навпаки, кожен охочий — своїми ідеями, доповненнями, корективами — міг долучитись до вдосконалення цього надважливого для українських бібліотек документу.

Власне, колективному доопрацюванню Стратегії було присвячено весь другий день Форуму. На учасників чекав «мозковий штурм» на загальну тему «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України: пошук майбутнього», але за різними напрямками, а саме: вдосконалення нормативно-правової бази; реформування механізмів фінансування бібліотек; створення нової архітектури інтегрованої бібліотечної системи країни; оновлення системи бібліотечно-інформаційної освіти та підвищення кваліфікації; модернізація матеріально-технічної бази та інформаційно-технологічної інфраструктури бібліотек; розвиток документно-інформаційних ресурсів; розвиток читання через систему соціального партнерства.

Наприклад, обговорення напряму «Розвиток читання через систему соціального партнерства» проходило у Львівській обласній бібліотеці для дітей, де перед учасниками секції виступила директор закладу та член Президії Української бібліотечної асоціації Лариса Лугова з темою доповіді «Люди, помисли та гроші, або чим багата бібліотека: соціальні партнери дитячих бібліотек». Зокрема, серед найбільших цікавинок у роботі ЛОБД варто відзначити створення соціокультурних проектів, орієнтованих на зв’язок поколінь. До прикладу, проект «НББ» (невгамовні бібліотечні бабусі), який передбачає залучення людей поважного віку до активної волонтерської діяльності, як-от: читання дітям вголос, допомога у виконанні домашніх завдань, проведення майстер-класів, допомога бібліотекарям в організації змістовного дозвілля дітей тощо. Тему цікавих соціокультурних ініціатив дитячих бібліотек продовжила Анна Бардашевська, директор Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, яка у своїй доповіді на тему «Національно-патріотичне виховання у бібліотеках для дітей Херсонщини: перезавантаження» розповіла про обласний інтелектуальний краєзнавчий турнір Херсонщини «Ігри патріотів», що набув значної популярності, та поділилась з учасниками методикою організації подібних заходів.

Охочі дізнатись про сучасні інструменти популяризації читання мали змогу це зробити під час секційного засідання на тему «Реклама книги у соціальних мережах: взаємодія бібліотеки і видавництва». Саме цьому питанню були присвячені виступи досвідчених спікерів: Оксани Бояринової, PR-менеджера виконавчого офісу УБА, голови Молодіжної секції УБА, Оксани Бруй, заступника генерального директора з питань інформаційних технологій Національної наукової медичної бібліотеки України, голови Секції працівників медичних бібліотек УБА та Світлани Чуканової, керівника Американської бібліотеки імені Віктора Китастого Національного університету «Києво-Могилянська академія».Ну а щоб про те, що Львів восени стає найлітературнішим і найбібліотечнішим містом, знали всі, 10 вересня учасники Форуму зібрались біля Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької – на вуличну акцію «Львів. Ранок. Фонтан. Вірші», під час якої всі охочі ділились власними літературними вподобаннями, читаючи вголос улюблені вірші.


І хоч би як складно не було учасникам від поетично-розслабленого настрою повертатись до напруженої аналітичної роботи, насичена і цікава програма Форуму тримала всіх в необхідному інтелектуальному тонусі. Так, у Львівській обласній бібліотеці для дітей на українських фахівців чекав обмін досвідом «Адвокація для розвитку» з колегами з Литви та Польщі. Зокрема, представники польського Інституту Книги – Малгожата Кановник, керівник відділу промоції, та Ельжбета Каліновська, заступник директора з програмної діяльності – дали учасникам багато цінних порад щодо того, як саме говорити з місцевою владою для того, щоб адвокаційна кампанія була дійсно успішною. А Іоланта Гжельчик, керівник відділу промоції Публічної бібліотеки міста Вроцлава, яка виступала на тему «Бібліотечний простір – простір для всіх», відкрила багато цікавих нюансів щодо проектної діяльності своєї бібліотеки, особливу увагу звернувши на такі фактори успіху, як хороша ідея, ентузіазм і рішучість співпрацівників, надійні партнери і додаткові фінансові русурси.

Завершальні дні Форуму – 11 та 12 вересня – учасники мали можливість провести в Палаці мистецтв і Палаці Потоцьких на 22-ому Міжнародному книжковому «Форумі видавців у Львові».

Приємно, що серед великої кількості видавців цього Форуму не загубився і не втратив свого місця рідний Харків. Так, хотілося б окремо висловити вдячність харківському видавництву «Фоліо» за можливість придбати книжки сучасних українських письменників на презентаціях і поспілкуватися з авторами на автограф-сесіях. Завдяки цьому тепер у фонді нашої бібліотеки ви можете знайти цікаві новинки (з автографами авторів!) 2015 року: роман «Аптекар» Юрія Винничука, «В’язниці душ» і «Остання справа комісара Вистовича» Богдана Коломійчука та продовження серії львівських ретро-детективів Андрія Кокотюхи «Автомобіль з Пекарської».

Що ж, ось таким став цьогорічний Бібліотечний форум – багатим на цікаві зустрічі і виступи, на нові бачення і враження, креативні проекти, актуальні обговорення і навіть корисні новопридбання! Тому з нетерпінням чекаємо наступної такої зустрічі у Львові, щоб знову отримати цей колосальний заряд позитивної енергії.