ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА
                                  

"Бібліотечні альтернативи по-львівськи"

У добу Інтернету фахівці мають безліч можливостей для обміну досвідом: блоги, скайп-зустрічі, соціальні мережі… Але хіба це може замінити користь і задоволення від "живого" спілкування?

У тому, що інновації найкраще передаються саме особисто, "з рук в руки", мали змогу переконатись 20 бібліотечних фахівців з різних областей України - учасники нещодавньої професійної навчальної поїздки на Львівщину, організованої програмою "Бібліоміст". Серед цієї двадцятки пощастило бути і представниці Харківської обласної бібліотеки для юнацтва - Марії Медведській, завідувачці сектора з впровадження бібліотечних інновацій.

Темою візиту стало поняття "Альтернативна бібліотека" і його різноманітні втілення на львівському культурному ґрунті. Адже кожна з відвіданих бібліотек пропонувала власні і, що важливо, перевірені на практиці рецепти конкурентоспроможності.

Так, автори ідеї "Першої Львівської медіатеки" говорили про необхідність зміни акцентів і переформатування бібліотеки на сучасний, вільний громадський простір, на третє місце - між домом і роботою, - де люди можуть реалізувати свої задуми й амбіції.

Продовжили розвивати ідею перетворення з книгозбірень на локальні центри для реалізації культурних, освітніх, дозвіллєвих ініціатив фахівці Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки Львівської міської централізованої бібліотечної системи для дорослих та представники провідних філій цієї мережі.

Про різноманітні технологічні аспекти переформатування діяльності бібліотек говорили спеціалісти Львівської міської централізованої бібліотечної системи для дітей - на прикладі сучасного Мультицентру "Флешк@" в Центральній міській бібліотеці для дітей та юнацтва та Дитячого центру розвитку й дозвілля "Під спільним дахом", створеного на базі однієї з бібліотек-філій.


Але професійне спілкування не обмежилось лише межами міста Лева та його прекрасними бібліотеками: побачити наживо, чим "дихають" заклади культури регіону, дозволив одноденний візит в Жовківський та Кам'янка-Бузький райони.

Логічним продовженням обговорення загального бібліотечного контексту стало спілкування з фахівцями Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки, що виконує функції Регіонального тренінгового центру і забезпечує інноваційний розвиток бібліотек регіону - через організацію системи безперервного навчання, соціальне партнерство і створення громадських інформаційних центрів.

Ну а Львівська обласна бібліотека для дітей презентувала свою, так би мовити, бренд-концепцію, вже відому на всю Україну, і поділилась деякими маркетинг-секретами з промоції сучасних послуг.

Завершився ж візит знайомством з концепцією URBAN-бібліотеки, яку нині тільки розпочали втілювати на базі бібліотеки-філії № 8 Львівської міської централізованої бібліотечної системи для дорослих. Презентація цієї ініціативи з облаштування комфортної і сучасної платформи розвитку міста стала дійсно достойним завершенням знайомства з львівськими бібліотечними здобутками.


Отож, 5 днів професійних обговорень і дискусій, 10 несхожих одна на одну бібліотек, десятки презентацій, сотні переглянутих фотографій - все це цифровий вимір поїздки. Але за цим стоїть невимірювана кількість позитивних емоцій, нових ідей і корисних знайомств - усього того, що рухає сучасні бібліотеки вперед. Все це дає надію на сплеск креативних проектів та неочікуваних інновацій від учасників візиту, а відтак - і привід уважно слідкувати за бібліотечними новинами України.