ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА
                                  

VII Львівський міжнародний бібліотечний форум

Колись Іван Бунін зазначив, що «людину роблять щасливою три речі: любов, цікава робота і можливість подорожувати».І хоч Іван Олексійович навряд це планував, але така виведена ним «формула», здається, остаточно пояснює загадковий феномен вересневого аномально високого сплеску щастя та піднесеного настрою в багатьох українських бібліотекарів, фіксованого вже сьомий рік поспіль.

А все пояснюється дуже просто: саме щовересня для сотень бібліотекарів з усієї України всі три зазначені складники щастя нарешті об’єднуються: до любові до справи свого життя додається довгоочікувана подорож з її можливостями урізноманітнити, зробити цікавішою щоденну роботу. І сприяє утворенню цього дивовижного континууму ніщо інше, як Львівський бібліотечний форум, який щороку відбувається в межах міжнародного Форуму видавців.

2016 рік вже теж встиг принести свою порцію щастя: VII Львівський міжнародний бібліотечний форум, як і було заплановано, відбувся 14–17 вересня. І що найприємніше, не обійшовся він без представника Харківської обласної бібліотеки для юнацтва в особі заступника директора з менеджменту та проблемно-аналітичних питань Марії Медведської.

Отож, 2016 року на відвідувачів бібліотечного форуму чекали 4 дні, від самого ранку до вечора наповнених численними тематичними сесіями і панельними дискусіями,відвідуванням найцікавіших бібліотечних локацій Королівського міста, презентаціями та екскурсіями, а ще, без перебільшень, сотнями найрізноманітніших культурних подій в межах Форуму видавців. Коротше кажучи, ідеальне середовище для негайного збільшення обсягів щастя сучасного бібліотечного фахівця.

Додайте до цього «каталізатори» у вигляді потужної теми «Модерн@ бібліотека в мінливому світі» та цікавих і яскравих спікерів, зокрема й закордонних гостей, – і отримаєте реакцію з утворення професійної бібліотечної радості чи не в промислових масштабах з подальшою можливістю використання як на внутрішньому ринку (у вигляді запроваджених після Форуму інновацій), такі на експорт (у форматі міжнародних обмінів досвідом для гідного представлення інформаційно-культурних здобутків України).

І хоч поки що така сучасно-бібліотечна реакція є й погано дослідженою з точки зору хімії або фізики, все ж навіть неозброєне око допитливого дослідника здатне зафіксувати декілька найяскравіших її аспектів:

_ Починається така реакція завжди за одних і тих самих умов – збору бібліотечних фахівців з різних куточків України в одному місці і в один час. Наприклад, як цього року, на ранкове пленарне засідання «Філософія модерної бібліотеки» в Наукову бібліотеку Львівського національного університету імені Івана Франка.

_ Далі реакція потребує стабільного позабібліотечного, загальнокультурного інтелектуального живлення. Наприклад, у вигляді виступів від цікавих гостей Форуму: доктора філософських наук, професора Київського університету ім. Бориса Грінченка Юрія Афанасьєва на тему «Модерність та сучасність: проблема адекватності»; доктора культурології, професора Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова Євгенії Більченко на тему «Модерна ідентичність: Всесвіт як бібліотека та бібліотека як Всесвіт», українського письменника, видавця, публіциста, громадського діяча Дмитра Капранова на тему «Модерна література в модерній бібліотеці». Або ж у вигляді дискусії про нову установу культури та вплив великих культурних подій між віце-директором польського Інституту книжки з питань реалізації програм Ельжбетою Каліновською, Генеральним директором Європейської столиці культури Вроцлав 2016Кшиштофом Маєм і куратором Європейської столиці культури Вроцлав 2016 з питань літератури і читання, координатором Світової столиці книги ЮНЕСКО Вроцлав 2016Іреком Гріном.

_ Втім, паралельно з цим учасники отримують колосальний заряд й суто професійної мотивації, зокрема від виступів закордонних колег. Так, цього річ гостею Форуму стала заступник директора Національної бібліотеки Польщі Katarina Slaska, яка розповідала про нові технології та сервіси для користувачів. А перший заступник директора Національної бібліотеки Білорусі, президент Білоруської бібліотечної асоціації Олена Долгополова ділилась з учасниками Форуму досвідом роботи національної бібліотеки як головного інформаційного і соціокультурного центру країни. Про бібліотеку ідеальну та суб’єктивний вибір найкращих світових практик говорила керівниця відділу промоції Міської публічної бібліотеки у Вроцлаві Йоланта Гжельчик. Ну а доволі дражливу тему бібліотеки без книжок не побоявся підняти заступник директора Центру знань та інформації Науково-технічної бібліотеки Вроцлавської політехніки Єнджей Лесневський.

_ Ну і звісно,виводить реакцію на новий рівень інтерактивна складова. Наприклад, гра «Бібліотека Next» з розробки концептів бібліотеки майбутнього, численні професійні дискусії і, звісно, кулуарні обговорення під час спільного «броунівського» переміщення учасників бібліотечного форуму найцікавішими подіями Форуму видавців.

І ось тільки в результаті неодмінної реалізації всіх цих етапів описаної реакції в атмосферу вивільняються невидимі оку часточки чистого бібліотечного креативу і професійної радості, які згодом спричиняють утворення нових суспільно корисних бібліотечних проектів та ініціатив на території всієї України. І саме тому з року в рік вже не тільки бібліотечна спільнота з таким нетерпінням чекає наступної такої реакції, причому, бажано, масштабнішої за попередню.

Що ж, цьогорічний бібліотечний вересень у Львові добіг кінця. І хто знає, які саме похідні реакції у вигляді бібліотечних інновацій він спричинить? Втім, тим цікавіше буде про це дізнатись на наступному Форумі.