6 жовтня

Батько «Земного яблука»

Дивно?! Земне яблуко. Хто створив таке диво?

Творцем найдавнішого із збережених до наших днів глобусу, відомого як «Земне яблуко» є Мартін Бегайм — німецький науковець, негоціант і мореплавець, довгий час перебував на португальській службі.
Народився Мартін Бегайм 6 жовтня 1459 року в баварському місті Нюрнберг в багатій купецькій родині, що походила з Богемії та оселилася в Нюрнбергу на початку ХІV століття. Мартін був найстаршим із семи синів. Його батько, Мартін Бегайм-старший, торгував з Венецією, 1461 року був обраний до міського сенату і помер у 1471 році (мати-Агнес Бегайм померла 8 липня 1487 року)

Мартін з юних років брав участь у справах батька; після його смерті працював разом зі своїм дядьком Леонардом і Йоріусом ван Дорппом, торговцем тканинами з міста Мехелен. Зберігся лист Бегайма до свого дядька Леонарда, датований 18 вересня 1478 року, в якому Бегайм висловлює небажання повертатися до Мехелену і прагнення покращити свої купецькі навички. У 1478 році Бегайм переселився до Антверпена, де працював у фарбувальній майстерні; там же навчався арифметики. Є відомості, що Бегайм навчався у Йоганна Мюллера, найбільшого астронома і математика того часу.
1484 року Бегайм вперше з’явився в Лісабоні у торговельних справах (за того часу розширювалися зв’язки Португалії з Фландрією та Ганзою), через рік був посвячений у лицарі королем Жуаном ІІ. У 1488 році він одружився на дочці свого друга Йоссі ван Хуртера, фламандця на португальській службі, який обіймав посаду губернатора островів Піку і Фаял (Азорський архіпелаг), і оселився на Азорах. Шлюб дозволив Бегаймові наблизитися до двору, і, можливо, отримати посаду придворного астронома й картографа.
У 1490 році Бегайм повернувся в рідне місто у торгових справах. Георг Хольцшуер, член міської ради, який подорожував до Єгипту, до Святої землі й цікавився географічними відкриттями, переконав його залишитися в місті і створити глобус, на якому були б відображені останні відкриття португальців.
Глобус, який зберігся до наших днів, був виготовлений в 1493 році німецьким вченим Мартіном Бехаймом. На ньому були відображені географічні пізнання  європейців напередодні відкриття Америки. Величина глобуса, прозваного «Земним яблуком», – 507 мм в діаметрі; на ньому немає відомих нам вказівок широти і довготи, але є екватор, меридіани, тропіки і зображення знаків зодіаку. Також представлені короткі описи різних країн і зображення їхніх жителів.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *